Бившият главен прокурор Бойко Найденов каза кои тъмни сили имат интерес от атентата срещу Гешев
Това са хората, които искат промяна в прокуратурата, смята той
Доколкото политическите партии излъчват представители във ВСС, те отправят посланията си към обществото чрез тези хора. Едва ли тези хора са преоценили поведението на главния прокурор – те имаха 2-3 години да мислят по този проблем.
Така коментира поисканата от прокурорската колегия на ВСС остава на Иван Гешев бившият директор на НСлС и бивш главен прокурор Бойко Найденов в ефира на Nova News.
„За мен трябва да бъдат изяснени всички детайли, преди да се отправят обвинения“, добави той.
Следва да се направи детайлна проверка кой какво е правил по отношение на първоначалните следствени действия на мястото на опита за атентат срещу главния прокурор.
„Не ме изненада искането за предсрочно прекратяване на правомощията на главния прокурор, но начинът, по който беше направено, донякъде ме озадачи, тъй като в крайна сметка това, което се твърди като нарушение, не знам как е било установено“, споделя той.
„Можем да разсъждаваме върху това кой какво казва, но това подлежи на проверка. Ние в момента правим едни предположения кой казва истината. Затова, именно, Инспекторатът на ВСС трябваше да проведе една проверка преди това, някаква комисия да се излъчи, която реално да установи какво се е случило. И едва след това да се предприемат едни или други дисциплинарни мерки“, категоричен е Найденов.
В рамките на моята дейност на прокурор и следовател съм посетил хиляди произшествия. Лицето, на което е възложено разследването, е отговорен за това кой участва, присъства и в какъв периметър – това трябва да се провери.
Аз като главен прокурор и зам.-главен прокурор съм давал указания да се свърши работата. друго указание не може да бъде дадено.
Десетки огледи съм правил, никога не може висшестоящ прокурор да каже „отразете това, не отразявайте онова”.
Той обърна внимание на Борислав Сарафов за това, че прокуратурата е нагазила в политическия терен:
„Категорично съм съгласен, че прокуратурата няма място в политика, но дали реално е там – не искам да коментирам.
Разделението на властите обаче е до известна степен – политиката определя мястото, структурата и работата на съдебната власт.”
„Не е работа на прокурорите да излизат на спонтанни протести, неспонтанни протести, да се пишат декларации”, изрази мнение той.
„Такъв взрив не може да причини поражения на автомобил, който минава, но какви са целите на този взрив и кой има интерес – вече се изяснява.
Интерес от това имат хората, които искат нещо да се промени в прокуратурата”, коментира той опитът за атентат срещу главния прокурор.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни