Доц. Ангел Кунчев лъсна в брутална измама!
Идеята е да заблуди хората за съществуването на чудодеен крем, който е лично негово изобретение
Нова измама в социалните мрежи, която може да крие рискове за здравето ни.
В манипулирано с изкуствен интелект видео са използвани лицата на водещата на NOVA Невена Василева, както и на държавния здравен инспектор Ангел Кунчев. Идеята на измамата е да заблуди хората за съществуването на чудодеен крем, който е лично изобретение на доц. Кунчев.
С реален кадър от емисия на Новините на NOVA е направен така нареченият deep fake - изглежда сякаш водещата наистина изговаря тези думи, но това е постигнато с помощта на изкуствен интелект.
Образът на доц. Ангел Кунчев и преди е използван за такива измами. Тази конкретно вижда днес. Но вече са го търсили подлъгани хора – за да си купят продукта.
„Преди 2-3 седмици получавах по няколко обаждания на ден от Франция, Швейцария, Германия да искат крема - и след като 10 минути обяснявах на възрастен човек, че няма такова нещо, завършихме с думите „Е, защо не искате да ми продадете този крем””, разказва главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Лицето, гласът и доверието, което обществото има към него, са причина Ангел Кунчев често да е обект на такива манипулации.
„Сменят се лекарствата - един път лекувам стави, друг път - полова немощ. Най-тъжното е, че се играе с чувствата на хората. Удавник и за сламка се хваща”, обяснява още доц. Кунчев.
Щом получи подобен сигнал, самият той е предавал информацията към специализирания сектор в ГДБОП.
„Мисля, че вече има 6 или 7 такива фалшиви реклами за фалшиви здравни продукти. Няма как в съвременния свят един специалист по заразни болести да създаде невероятен крем за друго заболяване.
Надявам се този крем да няма никакви странични ефекти върху хората, които са се подвели да го закупят и ползват. Това е сериозна и грозна измама на хора, които страдат и имат нужда от лечение”, коментира още той.
ГДБОП в действие
„Измамниците много добре знаят как да стоят на ръба на закона затова използват продукт, а не лекарства”, обяснява Владимир Димитров от сектор „Киберпрестъпления” в ГДБОП.
Тръгвайки по петите им, разследването често излиза извън нашите граници – в Украйна, Беларус и дори – Северна Африка. Но не това е причината малък процент от измамниците да бъдат съдени.
„В някои от случаите се е оказвало, че тези продукти са безвредни за хората и няма достатъчно доказателства, за да се повдигне обвинение на установените от нас лица”, посочва още Димитров.
В края на видеото виждаме, че страницата, която го е публикувала, има 140 последователи. Днес те са спаднали до нула, а от фалшивото видео няма и следа. Дали все още тези измамници са проследими – питаме и киберексперта Любомир Тулев.
„Дори в момента да не съществува, да бъде изтрита, във Facebook имат тази информация. Дори да получат такава информация, в ГДБОП са лимитирани в своите действия. По Закона за електронните съобщения, IP адрес може да се разкрие само когато има тежко умишлено престъпление с лишаване от свобода до 5 години и повече”, казва киберекспертът.
Тогава следва въпросът: „Как потребителите да разпознаят измамата?” „По Закона за електронните медии на журналистите им е забранено да рекламират. Можеш да клонираш глас - трябва ти просто да говори 3 минути и изобщо не е скъпо между 10 и 20 долара.
Във фалшивата реклама забелязваме изговаряне на думи, но в много машинен стил - и има разминаване. Това са индикатори на deep fake видео”, добавя Тулев.
Последвайте ни
1 Коментара: