Разбра се кой е арабинът, въртял наглата далавера със скъпоструващи лекарства за онкоболни
Сред лекарствата масово изкупувани от бандата са медикаментът за рак на гърдата Золадекс", за ревматоиден артрит "Хумира", "Енбрел", както и медикаментът за болестта на ХОББ "Спирива".
Разследване на изданието показва, че Мохамед върти схемите за незаконно придобиване на лекарства от аптеки и износът им в ЕС най-малко от 2014 г. През 2015 г. фирми на Амир Мохамед и други търговци на едро бяха изкупили незаконно от аптеки лекарства за 4,4 млн. лв.
С Амир Мохамед са свързани и аптечни вериги, като фирмата "Фалконс 2000", регистрирана в Сливница, а една от аптеките се намира на столичната ул. "Иван Асен II".
Незаконният бизнес на Амир Мохамед бе ударен в спецакция на ГДБОП и специализираната прокуратура в края на миналата седмица. Разследващите са проверили над 60 адреса в София Сливница, Пловдив и Шумен.
Седем лица са участвали в групата. Заедно с Амир Мохамед зад решетките са аптекари и лекари, изписвали с фалшиви документи лекарства. Най-финото престъпление, измислено от Амир е да внася оригинални лекарства на световни производители от Турция, които след като били преопаковани, отивали като паралелен износ в страните от Европейския съюз. Така чрез престъпната си схема Амир Мохамед успявал да вкара незаконно нерегистрирани илачи от страна извън ЕС, като на ппрактика е застрашавал и живота на европейските пациенти поради съмнителния произход на медикаментите.
Цената на лекарствата в България са близо 2 пъти по-евтини отколкото на пазарите в Германия, Швеция, Великобритания. Това прави паралелния износ, който иначе е изцяло легален особено изкушаващ за търговия.
В същото време заради незаконния износ на търговци като "Чирита" българските пациенти - най-вече болни от ревматоиден артрит, инсулинозавсими, както и раковоболни, остават без необходимите лекарства заради недостига им на пазара поради прекомерно големия им износ.
"Разследваме схемите, по които лекарства напускат аптеките към търговците на едро, както и изчезването им от българските болници", съобщиха от Специализираната прокуратура.
Държавата се опита да регулира износа през 2014 г., когато парламента прие промени в Закона за лекарствените средства и Изпълнителната агенция по лекарствата можеше да спира износ за ЕС, ако има съмнеия, че пациентите у нас ще останат лбез илачи. Конситтуционният съд обаче отхвърли най-важните регулации. Така на практика ИАЛ е с вързани ръце.
Групата на Амир Мохамед ще бъде обвинена за данъчни престъпления и пране на пари.
Последвайте ни
1 Коментара: