По света има величествени, спиращи дъха места, които всеки запален пътешественик трябва да включи в списъка си с мечтани дестинации. От Пътя на великаните в Ирландия, през вулкана Килауеа в Хавай, до Тадж Махал в Индия и Великата китайска стена, да не видиш поне някое от тези местенца въоръжен с фотоапрат е тъжно.
Не всеки има възможност да пътува и да види тези чудеса, затова ви редлагаме 10 земни кътчета, на които можете да се полюбувате поне на снимка.

Водопадът Виктория

Виктория е водопад на река Замбези, на границата между африканските държавиЗамбия и Зимбабве. Изследователят Дейвид Ливингсън кръщава водопада на кралица Виктория, но местните го наричат Моси-оа-Туня, което в превод означава "дим, който гърми". Водопадът е висок 108 м. и създава мъгла, която се вижда от разстояние 20 км.

Голямата рифтова долина

Вулканът Далол в Голямата рифтова долина - това е голямо рифтово образувание на релефа, простиращо се на 6 000 км, от Червено море чак до езерото Малави. Огромна поредица от скали, издигащи се от дъното на долината.

Пътят на великаните

Легендата гласи, че този скалист полуостров е сътворен от великан. Той представлява "път" от каменни колони, които са с толкова правилна форма, че изглеждат като направени от човешки ръце. Легендата разказва, че "павираният път" е "построен" от Фин Макккул (ловец – воин в Ирландската митология), за тепих на двама великани, които имали различия помежду си. Колоните обаче са изцяло дело на природата, която е изваяла това съвършено чудо от базалтови скали.

Тадж Махал

Този мраморен мавзолей е считан от мнозина за най-красивата сграда в света и е перлата в короната на Индия. Построен е от моголския владетел Шах Джахан в памет на любимата му съпруга Мумтаз Махал и е символ на вечната любов. Куполът на Тадж Махал бил направен с форма на сълза, която според главния архитект Иса била сълзата на Аллах.

Теракотената армия

Китайската теракотена армия е съставена от повече от 8000 войници, 130 колесници и 670 коня, които са направени в реален размер от теракота и имат за цел да защитават първия император на Китай в отвъдния живот. Всяка статуя е различна от другите, било то по ръст, облекло и дори размерът на обувките.

Великата китайска стена

Каменният дракон се простира на 6 500 км през планински върхове и дълбоки каньони. Великата китайска стена е система от отбранителни съоръжения в Северен Китай, издигнати през III век пр.н.е. Великата китайска стена се приема и за символ на тиранията, тъй като за нейното строителство са привикани на ангария стотици хиляди хора – майстори, затворници, войници и селяни, като много от тях умират по време на строежа. Затова понякога се казва, че Великата стена е "най-голямото гробище в света", тъй като там, според някои историци, са намерили смъртта си 10 милиона души.

Кратерът Нгоронгоро

Нгоронгоро е кратер на угаснал вулкан или по-точно калдера, намиращ се в областта Серенгети в северната част на Танзания. Той е най-големият вулкански кратер на Земята. Диаметърът му е 20 км. Стените на кратера се издигат стръмно на височина 600 м от дъното му, което днес представлява обширна долина. Дъното на кратера с площ от 260 кв.км е едно от най-гъсто населените места с диви животни в Африка и броят им е около 30 000. Кратерът Нгоронгоро е обявен за резерват и служи за убежище на много редки африкански животни.

Килауеа

Килауеа е активен вулкан на Хавай. Най-активният вулкан в света, който изригва постоянно в продължение на три десетилетия, създавайки най-бързо най-бързо растящата земя на плантетата. Вулканът Килауеа заема основно място и в Хавайската митология – много хора вярват, че това е домът на Пеле, богинята на светкавиците, вулканите, насилието, танците и огъня.

Света София

Катедрала, джамия, музей. "Ая София" ("Света София") е оцеляла през опустощителни войни и земетресения и е свидетелство за бурното минало на Истанбул. Впечатляващо инженерно постижение за времето си, "Света София" в продължение на хилядолетие, до построяването на Севилската катедрала през 1520 г., е най-голямата църква в света. През 1934 г. Мустафа Кемал Ататюрк обявява сградата за музей. Доста от съществуващите мозайки са разкрити наново, но са запазени и ислямските промени.

Дворецът Потала

Дворецът Потала в Тибет е архитектурно чудо и духовен дом на Далай Лама. Най-високият дворец в света, той се издига на 3700 м над морското равнище, има 13 еажа и повече от 100 стаи. Общата площ на дворцовия комплекс е 360 хиляди квадратни метра.

Източник: vesti.bg