Испанският град Елче може да се похвали с мащабна гора от палмови дървета, която е единствената по рода си в Европа и една от най-големите палмови гори в света.

В Елче има повече палми, отколкото хора. Според някои оценки между 200 000 и 300 000 дървета тук се разпростират в десетки овощни градини, посочва Amusing Planet.

Палмовите дървета съществуват в района от около 2500 години. Първите екземпляри вероятно са засадени през 5 в. пр.н.е. от картагенците, които се заселват в Югоизточна Испания.

Официалният ландшафт на палмовите горички със сложни напоителни системи, които съществуват днес, първоначално е изграден от мюсюлманите към края на 10 век, когато голяма част от Иберийския полуостров е под арабска власт.

 

От разстояние Palmeral, или палмовите горички, изглеждат като огромна гора, но в действителност те са част от градския пейзаж.

Дърветата се засаждат в компактни овощни градини, най-вече квадратни или правоъгълни, и оградени от огради от сухи палмови листа, а в някои случаи и от измазани стени.

В средата на овощната градина, заобиколени от палми, обикновено се намират къщите на наемателите или собствениците на земята.

Повечето къщи днес са изоставени, тъй като овощните градини са закупени от местния съвет. Някои от тях вече са обществени паркове, където човек може да се отпусне, заобиколен от палмови дървета, и да слуша звука на водата, идваща през напоителните тръби.

Исторически погледнато, овощните градини са засадени за селскостопански цели. Дърветата раждат фурми, а сянката, която дават, е от полза за отглеждането на зеленчуци.

 

С разрастването на града през 17 век някои от овощните градини са изсечени. Този процес се изостря от индустриалната революция и изграждането на железопътна линия през 19 век.

С течение на времето палмите губят своята селскостопанска роля, като днес са по-скоро ландшафтен и културен актив.


Признавайки културното им значение, през 2000 г. ЮНЕСКО определи Palmeral за част от обектите на световно наследство.

Източник: Profit.bg.