Привържениците на Брекзит празнуват нова победа: След излизането на Великобритания от ЕС страната отново ще издава сини паспорти, вместо да използва "европейския" цвят бордо.

Това съобщи днес британското министерство на вътрешните работи, информира "Монитор".

Първите паспорти в тъмносиньо ще бъдат издадени през март, а от средата на десетилетието всички нови британски паспорти ще бъдат в такъв цвят.

Това ще бъдат и "най-зелените" паспорти, уточни министерството, тъй като въглеродните емисии от производството им са сведени до нула; те ще бъдат и най-сигурните заради използването на иновативни технологии.

"Напускането на ЕС ни предостави уникална възможност да възстановим националната си идентичност и да прокараме нов път в света", заяви в комюнике британският вътрешен министър Прити Пател. "Връщайки емблематичния си дизайн в синьо и златисто, британският паспорт отново ще бъде свързан с националната ни идентичност и с нетърпение очаквам да пътувам с него", добави тя.

Иронията в случая е, че производството на документите ще бъде поверено на френската група "Жемалто". Тя обаче ще използва данните и снимките на британските им притежатели.

Безобидният наглед въпрос за цвета на паспортите бе довел до разпалени дебати в британския парламент и социалните мрежи, отбелязва АФП.

През декември 2017 г. тогавашният британски премиер Тереза Мей се обяви за връщане на предишния им цвят, наричайки паспорта "знак за нашата независимост и суверенитет".

Таблоидът "Сън", пропагандирал Брекзит, започна кампания за връщане на синия цвят, използван за паспорти от 1921 г., но изоставен през 1988 г.

Шотландският първи министър Никола Стърджън пък се подигра с "назадничавата и тесногръда обсебеност от идеята за сини паспорти".

Върху новите паспорти ще бъдат отпечатани флоралните национални емблеми на Англия, Северна Ирландия, Шотландия и Уелс - съставните части на Обединеното кралство. Целта е да се подчертае британската идентичност.

Никола Стърджън, чиято Шотландска национална партия спечели 47 от общо 59-те места в квотата на Шотландия в британския парламент, е повела кампания за втори референдум за независимост на региона.

Изборите в Република Ирландия на 8 февруари пък станаха исторически пробив за партията "Шин фейн", която е за обединение на страната с британската провинция Северна Ирландия, отбелязва Франс прес.