Търговска улица, през която по няколко пъти на ден минава влак, улица, по която се движат специални кошове-коли и какво ли още не. Списание Travel + Leisure прави класация на най-лудите улици в света.

Вижте някои от тях:

Angel Place, Сидни

Емоционален и неочакван припев на чуруликащи птици е знак, че сте попаднали на Angel Place - малка улица в централния бизнес район на Сидни. Тук има 120 празни кафеза, които висят над главата ви.

Тази арт инсталация е създадена от Майкъл Томас Хил през 2009 г., за да привлече вниманието към това как развитието на града унищожава дивата природа. Инсталацията става толкова популярна, че решават да я оставят за постоянно. Слушайте внимателно, защото звукът се променя през целия ден.

Caminho do Comboio Road, Мадейра, Португалия

Тази улица впечатлява изключително много Ърнест Хемингуей, който е на посещение със съпругата си в Мадейра през 1954 г. Реално тя не се е променила оттогава - все още няма тротоари, а най-популярните, макар и туристически, транспортни средства остават кошници от  ракита тобоган, които се движат от хора.

Те са облечени по стара традиция с бели памучни дрехи и сламени шапки.

Ebenezer Place, Уик, Шотландия

Ebenezer Place е по-малка дори от баскетболно игрище. Намира се на върха на триъгълен блок и е построена през 1883 г. от Александър Синклер.

Официално призната е от Книгата на рекордите на Гинес за най-малката улица в света. Толкова, че ако не внимавате, може да я пропуснете.

Maeklong Market Railway, Тайланд

Това е пазар. Това е железопътна линия. Това е улица. Maeklong е наистина всичко това. В един момент сергиите са оживени с местните жители, които предлагат хранителни стоки - от плодове и зеленчуци до жаби и змиорка.

В следващия момент влакът дава сигнал в далечината, а продавачите отдръпват сергиите. Влакът преминава покрай тълпата и само след секунди шумът и суетата на пазара се връщат.

9 de Julio Avenue, Буенос Айрес

С нормална скорост на ходене, преминаването на улицата с 12 платна става с две до три зелени светлини. Изграждането на най-широката улица в света започна през 1930 г. и отнема близо 50 години, за да бъде завършена.

Тя е по модел на Шанз-Елизе, но два пъти по-широка. Тук може да видите много от най-забележителните атракции на Буенос Айрес, включително Обелиска, статуята на Дон Кихот и Teatro Colon.

 

Norderstraße, Фленсбург, Германия

Има нещо зловещо в това да ходите по улицата, а обувките да висят над вас. И все пак те са станали толкова популярни в северногерманския град, че дори си имат специално наименование: обувки графити (или просто shoefiti). Някои смятат, че в началото те са сложени като арт проект.

Според друга теория е знак от наркодилъри, които показват на хората къде могат да купуват или продават наркотици. Независимо от първоначалната цел, тази улица се е превърнала в неофициална забележителност на Фленсбург и вдъхновява туристи да допринесат, като оставят обувките си след себе си.

Baldwin Street, Дънидин, Нова Зеландия

"Ура! Мога да правя това по цял ден ", възкликва една жена във видео в YouTube, спускайки се по най-стръмната улица в света, която се простира приблизително по дължината на футболно игрище. Тук добрите спирачки са задължителни. Ако живеете в една от 34-те къщи тук, трябва да имате и силни крака, за да изкачвате улицата.

Spreuerhofstraße, Ройтлинген, Германия

Дори ако сте устояли на изкушението и не сте прекалили с баварските гевречета и бира, може би ще ви е трудно да минете спокойно по най-тясната улица в света. В най-тясната си точка тя е 30 см, а в най-широката – 50 см. 

Улицата е построена през 1727 г., като част от усилията за възстановяване след голям пожар. Странно как строителите са смятали, че хората ще преминават?

Hosier Lane, Мелбърн

Сред многото градове, в които уличното изкуство процъфтява, Мелбърн е широко признат с Hosier Lane - пространство, което привлича местни и международни артисти. От карикатури до плакати и портрети, единственото нещо, което никога не се променя, е, че тя продължава да се развива.

Представете си как бъдещите поколения "отлепват" един слой след друг, за да разкрият предишни произведения и модно изкуство.

Rue Canusa, Канада

Представете си да пресечете улицата и да се озовете в друга държава. Такъв е случаят на Rue Canusa в Квебек или Върмонт. Международната граница е отбелязана само с жълта линия, която преминава през град Дерби. Ако живеете на Rue Canusa, е възможно вашата кухня да е в едната страна, а трапезарията – в  друга.

Като се има предвид местоположението, в града има две пощенски станции. Източници, като Canadian Geographic, казват, че има наземни сензори и скрити камери, които сигнализират на граничния патрул. 

Източник: Profit.bg.