Всички гледаме на света по уникален начин. Буквално!

Заради комбинация от физични и умствени фактори, начинът, по който ти виждаш нещо, най-вероятно е коренно различен от начина, по който аз го виждам, пише obekti.bg.

В този случай не е въпрос само на гледна точка. Ако си мислиш, че лимонът на снимката или видеото по-долу е жълт, грешиш! В реалността лимонът абсорбира всички видими дължини на вълната. С изключение на жълтата светлина - именно тя се отразява в ретината ви.

Когато гледате лимон от екрана на компютъра си обаче, нещата стоят по малко по-различен начин. Вашият дисплей въобще не произвежда жълта светлина. Всъщност - той излъчва единствено червена, синя или зелена.

Най-интересното и озадачаващо нещо в случая е, че човекът във видеото, вижда реална жълта светлина, докато наблюдава лимона в стаята, докато вие - фалшиво жълто. Абсолютно никакъв жълт цвят не се отразява от екрана, за да попадне върху ретината.

Нашите очи разполагат с три вида конусовидни клетки, които са добри в приемането на различен тип цветове. Едната се справя отлично със синия, друга – с червения, а трета – със зеления цвят. Забелязвате ли, че не съществува клетка, отговаряща за жълтия цвят (нито пък за лилавия, оранжевия, кафявия и т.н.).

Как тогава очите ни виждат жълтия цвят? 

Дължината на вълната на жълтото попада между тази на червеното и зеленото. Съответно – когато даден обект отразява жълта светлина към ретината ви, конусовидните клетки за зеления и червения цвят се активират. Мозъкът ви си казва – „Подобно нещо се случва, когато нещо е жълто. Значи то вероятно е точно такова.“

Ако един дисплей – било то на компютър или смартфон – иска да ви накара да видите жълто, трябва просто да изпрати малко зелена и червена светлина към очите ви. Стига пикселите да са достатъчно малки, че да не можете да ги различите по отделно, мозъкът ви ще си каже: „Получавам зелена и червена светлина. Това се случва, когато обектът е жълт. Значи трябва да е такъв.“

Реално погледнато мозъкът ти те заблуждава да виждаш жълто, когато всъщност на екрана няма дори един-единствен жълт пиксел. Странно, нали?