85-годишна жена пази ятагана на отец Матей Преображенски Миткалото в Ново село. Баба Каля, както я знаят всички в селото, е една от най-възрастните потомци на известния български общественик и революционер, известен повече с дейността си в полза на своя народ, отколкото като църковник и монах, съобщава "Борба".

За живота на своя прароднина баба Каля може да разказва с часове. Вероятно малцина знаят, че истинските имена на отец Матей са Моно Петров и че той е от известния род Сеизмоновци, населявал Ново село от векове. Целият живот на Моно, приел по-късно духовното име Матей, е изпълнен с перипетии и трудности, разказва баба Каля.

Кога отец Матей се сдобива със своя ятаган, неговата родственица не знае. Предполага, че си го купува още като младеж, когато тръгва за Света гора, за да се пази с него от турци и разбойници по пътищата. След смъртта на отец Матей съпругата на неговия чичо скрива ятагана в сандъка със сватбените си одежди и така го запазва почи до смъртта си, когато го предава на своята дъщеря. Така вече век и половина оръжието се предава в рода по женска линия от майка на дъщеря или от свекърва на снаха. Сега неговата последна пазителка е баба Каля. На кого ще го предаде тя обаче, след като децата и внуците й са пръснати из България, още не се знае. Дребничката възрастна женица пази оръжието на своя прапрачичо като зеницата на окото си и много рядко позволява на външни хора да го видят и да се докоснат до него. Изключения прави само когато става дума за изложби. Последната такава бе през лятото на 2017 г. в Регионалния исторически музей във Велико Търново, където оръжието на Миткалото предизвика голям интерес както сред посетителите, така и сред самите музейни работници.

Всъщност ятаганът на отец Матей Преображенски вероятно е едно от малцината оръжия на българи, свързани с неционалноосвободителото движение, което досега все още не е прибрано в музей, нито пък е попаднало в ръцете на частни колекционери. Той е с дължина около 80 см, от които 70 см е режещото острие. Подобно на класическите ятагани този също е с извито острие, което увеличава 2 – 3 пъти силата на удара, и с характерните раздвоени „уши“ в края на дръжката.