Пазени от вярата - така жителите на ямболския кв. „Райна княгиня“ приемаха доскоро ситуацията с COVID-19, предава Нова тв.

„Не се пазим, не се страхуваме. Страхуваме се само от Бог. Чистим с белина. Слава Богу сме здрави“, споделя една от живеещите в махалата.

Месец по-късно за реда в ромския квартал следи жандармерия и полиция. 

Огнището на COVID-19 се разрази буквално за дни след първия случай с 55-годишна жителка на квартала. Късно вечерта на 4 май здравните власти изолираха част махалата.

„Проявиха разбиране, ние им обяснихме какво налага тази обстановка и се надявам, че няма да има напрежение, засега е спокойно“, разказа кметът на Ямбол - Валентин Ревански.

Надеждите за отговорно поведение не се оправдаха. Три дни по-късно, цялата махалата осъмна под блокада, а областната болница в Ямбол се изправи пред епидемичен взрив.

„Ситуацията е патова, но е под контрол. Не искам да прозвучи дискриминативно, но 90% от пациентите ни са оттам.

Ако продължава тази негативна тенденция на хоспитализираните пациенти, ние можем да издържим 7-8 до 10 дни максимум“, каза д-р Димитър Рунков, прокурист на МБАЛ „Св. Пантелеймон“.

Лечебното заведение регистрира недостиг на лекари и медицински персонал, по-остър от всякога.

„Поне петима лекари ни трябват, за да може да върви график и поне 8 или 10 медицински сестри. Ресурс, който, ние няма как да отделим.

Ако пренасочим от други отделения сестри, трябва да преустановим спешността, която ние единствено в ямболска област покриваме“, заяви д-р Валентин Вълчев, зам.-директор МБАЛ „Св. Пантелеймон“.

Кметът на Ямбол дари две свои заплати за медиците на първа линия в болницата. На призивът му за доброволци, обаче засега се отзовова само друг градоначалник, този на Тополовград.

 Другото, на което се разчита в Ямбол е масово тестване в махалата. Скрийнингът за коронавирус обаче е на път да се провали.

„Незнайно защо, но контактните лица на положителните техни роднини избягват тестването с PCR. Трудно е на един човек да му дадеш, когато той не иска да вземе“, обясни областният управител на Ямбол Димитър Иванов.

Шок в Ямбол! Някой подканва циганите да се заразяват с К-19! СНИМКА

Обяснението се оказа листовки с фалшиво лого на Здравното министерство. Съдържанието им агитира хората да не позволяват тест и да не носят маски.

Седми ден районът остава под карантина. От 14 улици се излиза само за посещение при лекар, купуване на лекарства с рецепта и със служебна бележка от работодател.

 Блокадата обаче не успокоява живеещите в съседния квартал- „Георги Бенковски“. Според тях жителите на махалата, намирали начин да заобиколят забраната.

„Според мен, за да се решава проблема в ромските квартали, се иска сериозен натиск от държавата и малко по-твърди мерки“, смята Ревански.

Кметът настоя държавата да спре социалните помощи на нарушителите.