В повечето от ключовите курорти по Южното Черноморие са открити спешни здравни центрове. В Слънчев бряг няма държавни лечебни заведения. Една е и държавната Бърза помощ, но с 13 филиала. На юг филиали има в Созопол, Приморско, миналото лято бе открит в Царево, пише Труд.

Специално в Слънчев бряг здравните къщи и центрове са шест, има и четири болници. Но всички са частни. Може би заради високите цени, чужденците масово разчитат на спешните кабинети в Бургас. Викат линейка на тел. 112 и уточняват, че искат да бъдат откарани в Бургас.

Модата на частните практики в комплекса изобщо не е минала. Ако има нещо нередно обаче, проверки се извършват и се налагат глоби от ИА “Медицински надзор”.

Има частни медицински центрове за рехабилитация, като в много случаи се препоръчва и ходенето на плаж, докато трае лечението. В Слънчака има и предлагане на пластични операции за разкрасяване.

Частните линейки са около 200. През зимата - те са в зимните курорти, а през лятото- по морето. В Бургас и Варна цените за транспортиране на болен с такъв превоз в границите на градовете започват от 40-50 лева и стигат до 120 лева, ако поръчаният превоз е през нощта, тогава е двойно по-скъпо.

Ако пациентът трябва да се пренася по стълби цената е 10-20 лева на етаж. Не е без значение и теглото на пациента. Ако е над 100 килограма, таксата за пренасяне по етажите скача и най- често става двойна.

Плажните медици си отдъхнаха - няма да ги качват на джетове

Във Варна от години първа помощ без пари може да се получи директно на плажа, тъй като по охраняемите ивици на Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена и в града дежурят медици от ДКЦ 1 “Св. Клементина”. Пунктовете ще бъдат открити в края на тази седмица, а екипът от 44 лекари, медицински сестри, фелдшери и един парамедик е минал опреснителен курс по реанимация за водно спасяване, каза управителят на центъра д-р Иван Иванов. Дежурства ще дават 3 реанимобила, има и 2 резервни.

Всяко лято в пунктовете често идват хора, за да си премерят кръвното. Други търсят безплатен съвет за лечение на болно гърло, стомашно разстройство, трети дори молят за рецепта, каквато плажните медици обаче не могат да им издадат.

През пролетта те и концесионерите бяха притеснени от корекции в наредбата на МЗ за водноспасителната дейност. Една от тях - реанимобил и лекар да има на всеки пети спасителен пост, определиха като абсурдна на фона на дефицита на кадри за Спешната помощ. Друга екзотика бе медици да порят морето с джет, за да оказват по-бързо първа помощ на пострадали.

В листата за зареждането на медицинските пунктове на пясъка пък фигурираха спрени от производство преди години медикаменти, както и скъпи дефибрилатори. Текстовете са писани от хора без знания и опит, не са взети предвид нашите препоръки, които дадохме още преди 2 г., обясни д-р Иванов. Преди ден той, екипът му, концесионери и спасители си отдъхнаха, след като служебният кабинет отмени нововъведенията и така това лято те ще работят по досегашните правила.

С антибиотици в куфара идат чужденци по морето 

Със запаси от антибиотици в куфара ще пристигат това лято чужденците по морето, коментираха лични лекари и фармацевти. Причината е, че антибиотици се изписват единствено с електронна рецепта, за която трябва ЕГН. Фармацевти казаха, пред “Труд news”, че единственият начин чужденец да получи антибиотик е медикаментът да се изпише на името на български гражданин.

Туроператори вече предупреждават екскурзоводите и колегите си в чужбина за особеностите на българското дигитализирано здравеопазване.

Чужденци, избрали да почиват около Варна, по традиция, при здравословен проблем търсят лекарска помощ в областния център, тъй като цените на прегледите и манипулациите в града традиционно са двойно по-ниски. Във Варна платеният преглед струва 60-65 лв., а в курортите за българи е минимум 80 лв., а за чужденци е толкова, но в евро. Кабинетите в комплексите оредяха след като се изпариха туристите от трети страни, а наемите миналото лято стигнаха до 5000 лв. за кабинет.

Платеният преглед в Слънчев бряг е 180 лева. Преглед и рентген без застраховка излиза 360 лева. Това са цените на една от големите клиники в Слънчев бряг. По преценка на лекарите летовникът може да бъде хоспитализиран в отделение. Цената на еднодневен престой е 900 лева. В Созопол, в хотелската стая където летуваш, може да дойде общопрактикуващ лекар.

Той е на разположение и работи към медицински център, който се намира в Слънчев бряг. Прегледът за българи е 60 лева, а за чужденци 50 евро. Препоръката на медиците е чужденците да си правят предварително застраховки, защото иначе им излиза много скъпо.

Този сезон край Варна ще почиват най-много румънци, поляци, германци, чехи, а те имат европейска здравноосигурителна карта, която ползват при нужда в града. Повечето идват и със застраховки, които могат да покрият солидните разходи за медицинска помощ в курортите. Цялата сметка от над 1000 лв. плащат обаче, ако препият и се наложи лечение в токсикология, защото застраховката не покрива такова лечение.

Практиките в комплексите ще заработят след средата на юни, когато се очаква и първата голяма вълна от туристи. Най-често дошлите на морска ваканция българи търсят услугите на медицинските центрове в града.

Първо отиват в спешния център. Ако ги върнат, търсят поликлиника, където ваденето на кърлеж е 20 лв. вместо 50 лв. край хотела, превръзката е 40 лв. вместо 60-70 лв., венозната инжекция е 10 лв. вместо 30 лв., а меренето на кръвно струва само 5 лв., а не 20 лв. Такива бяха цените миналото лято и според медици сериозни корекции няма да има.

Ценоразписи обаче публично никъде не се обявяват. На Златните има два медицински центъра, като само единият е посочил минимална цена за превоз с линейка до града от 100 лв. Телефонът на другия, записан в специализиран здравен сайт, вдига гневна жена, плаши с полиция заради непрестанния тормоз.

Различна е картината в Албена, където медицинският център е публикувал тарифите си за платени услуги и те са почти същите като във Варна. Прегледът е 65 лв., мускулната инжекция - 12 лв., венозната - 17 лв., а меренето на кръвно е 5 лв.

Лекари от градските поликлиники смятат, че през лятото ще има доста български летовници, които ще се опитват при проблем да получат по телефона електронна рецепта от личните си лекари, за да си спестят парите за платен преглед. Това не е разрешено, но се практикува.

Солени сметки ще плащат закъсалите на морето при необходимост от транспорт с линейка до родните си места, ако случаите им не са спешни. До София цената е 900 лв., до Велико Търново - 430 лв., до Русе - 450 лв. В рамките на града има оферти от 30 до 80 лв., като най-евтин транспорт със специализиран автомобил предлагат погребални агенции.

Повечето фирми имат дневни и нощни тарифи като такситата. Ако в светлата част на деня цената е 60 лв., нощем е двойна. Различно се взема и според теглото на пациента. Ако той е над 100 кг, има завишение с 20-30 лв., а ако в сградата няма асансьор се добавят по 10-15 лв. на етаж.