Министерският съвет разгледа временни мерки за защита на района на Калиакра, в изпълнение на решение на Европейския съд. С тях се налага временно ограничаване на дейностите в територия на защитената зона "Комплекс Калиакра", съобщиха от правителствената пресслужба.
През януари миналата година Европейският съд постанови решение, с което осъди България за нарушаване на европейското екологично законодателство – допускане на действия, които могат да причинят увреждане на видове и местообитания, опазвани в защитените зони в Калиакра.

За изпълнението на решението на Европейския съд бе сформирана междуведомствена работна група за анализ и формулиране на необходимите спешни мерки. Министърът на околната среда и водите издаде заповед по чл. 19 от Закона за биологичното разнообразие, с която бе наложена забрана за извършване на действия, застрашаващи местообитанията в района на Калиакра.

Съгласно постигнатите с Европейската комисия през ноември 2016 година договорености, България ще представи до 31 март тази година Интегриран план за управление на трите защитени зони в района на Калиакра.

Разработката е дело на екип експерти от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките. След представянето му в Брюксел, Планът ще бъде публикуван за обществено обсъждане и всички заинтересовани страни, както и населението в региона, ще могат да представят своите становища.

До одобряването на Интегрирания план ще действат временните мерки за защита.

Целта на Интегрирания план за управление на трите защитени зони е установяването на трайна регулация и дългосрочна устойчивост на развитието на район Калиакра, като се осигури балансирано развитие на региона, без увреждане на уникалните за целия Европейски съюз видове и местообитания.

Предприетите от България спешни мерки са акт на изпълнение на съдебното решение и целят предотвратяването на последващи значителни финансови санкции за страната ни.