Инж. Александър Димитров, директор на "Топлофикация Велико Търново": Предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост може да е трудно, но е необходимо
Според него, ако България не успее да запази енергийната си независимост ще изгуби лидерските си позиции в региона.
На 12 януари народните представители гласуваха предложението на Комисията по енергетика, парламентът да задължи служебното правителство да започне преговори с Европейската комисия за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост на България в частта „Енергетика“. Основната цел е отмяната на решението за намаляване на въглеродните емисии с 40% спрямо 2019 до 2026 г. По този начин ще бъдат запазени българските въглищни централи. Искането е за удължаване на работата на ТЕЦ-овете до 2038 г, а не до 2026-а, както предвижда Планът за възстановяване и устойчивост на България.
Според изпълнителния директор на "Топлофикация Велико Търново" инж. Александър Димитров все още е твърде рано да се говори как ще протекат преговорите. По мнението на всички експерти предстои дълъг и сложен процес. Той заяви, че разговорите в Брюксел ще бъдат тежки и за да има положителен резултат, е необходимо много внимателно да се обмислят аргументи в защита на българската кауза. Инж. Димитров поясни, че е от съществено значение е фактът, че все пак България вече е получила индикации за диалог с ЕК за предоговаряне и че не бива да забравяме, че у нас върховен орган е Народното събрание и то категорично, с подкрепата на всички парламентарни партии, е взело решение, което защитава националния интерес.
Инж. Александър Димитров подчерта, че се надява българските представители с ясни и обосновани доводи да договорят промяната, в противен случай ще бъдем принудени да ликвидираме не само енергийния сектор, но и цялата икономика. Той коментира, че като страна член на ЕС е редно да извървим пътя си към декарбонизация и изпълнение на целите - и към 2030 г., и към 2050 г., но преходът трябва да бъде плавен и справедлив, без да има негативно отражение върху икономическата и социална сфера.
Според изпълнителния директор на "Топлофикация Велико Търново", ако България не успее да запази енергийната си независимост ще изгуби лидерските си позиции в региона.
"Рискуваме от една от големите страни износител на електроенергия да се превърнем във вносител." посочи инж. Димитров.
Изпълнителният директор на "Топлофикация Велико Търново" определи поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% за толкова кратък срок като неизпълним. Той подчерта, че независимо, че "Топлофикация Велико Търново" работи с природен газ, екипът на дружеството изцяло застава зад мисията за запазване на стабилността на енергийната система на България. Инж. Димитров коментира, че предприятието се е включило в създадена "Коалиция анти 40%".
"България трябва да запази базовите си мощности, за да остане енергийно независима и стабилна предвид икономическата и геополитическа криза." заяви инж. Александър Димитров директор на топлофикационното дружество.
Той посочи, че към момента страната ни не разполага с алтернатива, която да може да замени ресурсите, с които разполагаме като твърдите изкопаеми горива.
По думите на инж. Димитров по време на война, въглищните мощности се оказват особено полезни и ценни за целия ЕС и почти всички големи европейски страни отново се връщат към твърдите изкопаеми горива. Той е на мнение, че централите не могат да работят сезонно според нуждите от енергия. Според него само "експерти", които никога не са се докосвали до дейността на един ТЕЦ могат да предлагат подобни идеи.
„Радвам се, че дори хората, подписали въпросните ангажименти, осъзнаха, че в условията на толкова големи и опасни турболенции са неизпълними”. каза инж. Александър Димитров.
Директорът на предприятието коментира, че следващите седмици се очаква да се проведе първи разговор с представители на Еврокомисията за промените в Националния план за възстановяване и устойчивост в частта енергетика. Инж. Димитров изрази надежда, че правителството ще успее да отстои националния интерес на България.
Последвайте ни