К-19 опразни Пловдив, на центъра сякаш бомба е паднала СНИМКИ
Инфектираните в града под тепетата и региона достигнаха рекордната цифра от 471 за денонощие
Страх скова Пловдив заради непрестанно растящия брой на заразените от COVID-19. Инфектираните в града под тепетата и региона достигнаха рекордната цифра от 471 за денонощие, пише "Марица".
Това отново нареди града на второ място след столицата, след като в понеделник бяха изместени от Варна.
Масовата паника и притеснение от заразяване с вируса бързо се отрази и на социалния живот на хората. Пловдивчани, които са известни с „биченето на айляк“ и събиранията, се изпокриха и улиците опустяха.
По Главната се движат предимно по двама души от едно домакинство и са с предпазни маски. На всеки 10 разхождащи се пловдивчани двама са полицаи, които следят за спазване на обществения ред. Хората се движат бързо, без да се спират и без да разглеждат магазините.
Положението в ресторантите и кафетата не е по-различно. Те вече се опразниха не само във вечерния час, но и през деня. Масите на едни от най-вървежните заведения са без нито един клиент. Настроение, в иначе мрачното време и почти замрелия град, внасят само уличните музиканти, но малцина са тези, които се спират да ги послушат.
Междувременно световният гигант Google изкара новите данни за придвижването на хората по време на пандемията в страните и техните региони. Според тях има отлив от 29 на сто на пловдивчани при посещения на заведения, ресторанти и търговски центрова.
Затварянето на баровете и ограниченията на заведенията обаче доведе до ръст на ходенето на гости у дома.
Тенденциите в предвижването в жилищни райони и сгради се е увеличил със 7%.
По-ниска е и посещаемостта в парковете и откритите места на отдих. Докато в края на септември разходките са били с 80% ръст, то сега те са намалели с 31%.
Освен това пловдивчани по-малко ходят до работните си места. Предвижването от офиса до вкъщи и обратно средно е намаляло с около 24 на сто.
В същото време обаче се отчита 5% по-голяма посещаемост в хранителните магазини и аптеките. Вероятно това се дължи на масовата истерия и презапасяване с лекарства, а в началото на пандемията и с храна и тоалетна хартия.
От началото на учебната година се наблюдаваше 20 на сто ръст на хората, които пътуват с градския транспорт. Процентът обаче падна с минаването на по-голямата част от подрастващите на онлайн форма на обучение.
Последвайте ни
0 Коментара: