Традиционна северняшка сватба се проведе като част от Националния фолклорен събор „Леденика“ във Врачанския балкан, като за първа година в рамките на събитието се венчават две двойки едновременно.
На сцената бяха пресъздадени характерни за врачанския край сватбени обичаи, сред които бръснене на младоженеца, забулване на булката, както и подготовка на традиционните сватбени пити и венци.
В реализирането на ритуалите се включиха танцьорите от ансамбъл „Хемус“, музиканти от Народно читалище „Развитие – 1869“ и експерти от отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей във Враца.
Първото младо семейство – Марина Петрова и Милен Николов, се качиха на сцената заедно с петмесечната си дъщеря Николая.
Булката сподели вълнението си и уточни, че носиите им са северняшки, изработени по специална поръчка, тъй като с половинката ѝ винаги са били радетели за българските традиции.
Младоженецът допълни, че въпреки първоначалното напрежение, ритуалът е надминал очакванията им.
Втората двойка – Симона Иванова и Владислав Ботев, които споделят живота си от 17 години, бяха придружени от деветгодишния си син Преслав. Владислав и малкият Преслав бяха пременени в еднакви носии, ушити във Видин и украсени със северняшки шевици.

Момчето донесе на сцената два гълъба, които бяха пуснати в небето като символ на любов и отдаденост. Младоженецът изрази радостта си, че сбъдва мечтата си за такава сватба и по този начин предава традициите на следващото поколение.
Гражданският брак на двете двойки бе сключен официално пред кмета на Община Враца, който им връчи брачните свидетелства и им пожела обич, хармония и взаимно прощение. Благословия за здраве, мъдрост и търпение към младоженците отправи и Врачанският митрополит Григорий.
Сред официалните гости на общината бе и извънредният и пълномощен посланик на Китай в България Дай Цинли, която също поздрави присъстващите.

Тържеството бе съпътствано от празничен топовен гърмеж на черешово топче от Националния съюз „Единение“, звуци на чамове, духова музика и много народни танци. От Община Враца отбелязаха, че за първи път посрещат толкова много сватбари – само гостите на двете двойки наброяваха 400 души.
За празничната трапеза бе подсигурено богато меню, включващо вино, питка, ордьоври и автентична агнешка чорба.
Майстор-готвачът от Общинско предприятие „Социални дейности“ Маргарита Апостолова разкри, че подготовката на традиционната за региона чорба е започнала от ранни зори от четирима души.
За направата ѝ са вложени 100 кг месо, по 10 кг моркови, лук и чушки, а застройката е приготвена от 100 кофички кисело мляко, 180 яйца и 4 кг брашно.

Комендант на събора бе кметът на село Челопек Тихомир Тошев, откъдето е и един от младоженците.
В мащабната организация на Община Враца партнираха редица местни институции и организации, сред които Младежкият център, Младежкият дом, Регионалният исторически музей, Българският младежки червен кръст, Тролейбусен транспорт - Враца, както и общинските предприятия БКС и „Социални дейности“.