Милена и Борислав се ожениха на Острова, роди им се син, но после започна кошмарът ВИДЕО
Вече повече от две години 35-годишна майка от Пловдив води драматична съдебна битка, за да остане с детето си
Майка му Милена иска всичко да приключи и да остане с детето си, баща му Борислав пък също се бори за родителските права. Краят на сагата не се вижда. Милена застана пред камерата на „Марица“, за да сподели тежката ситуация, в която се намира и за това какво изпитва една майка, която може да бъде принудена да се отдели от своя син.
Историята започва още през 2011-а година. Тогава Милена и Борислав заминават да работят във Великобритания. Година по-късно сключват брак, а в края на 2015-а се ражда техния син – Александър. В началото всичко върви прекрасно, семейството живее в разбирателство и отглежда детето си.
През 2019-а обаче отношенията между Милена и Борислав се влошават. Взаимно стигат до решението, че трябва да се разведат през април същата година.
Моментът, който преобръща живота на Милена настъпва на 17 май 2019-а. Тя се прибира от работа и сърцето ѝ спира.
„Работих основно нощно време. Върнах се от работа и вкъщи нямаше никой. Детето ми и все още мой съпруг ги нямаше, също част от багажа и паспортите.Веднага отидох в полицията на Великобритания и подадох сигнал. От там ме информираха, че са пътували от летище „Лутън“ до България, без мое знание и съгласие. Осведомиха ме още, че ако той не върне детето до 28 дни, вече се води отвличане.
Многократно опитвах да се свържа по телефона с него преди това, но той беше изключен. Отидох и до Българското посолство в Лондон, сигнализирах за случая. Адвокатите ме посъветваха да подам молба до Хагската конвенция за връщане на детето ми във Великобритания, което и направих.
На първа инстанция Софийски градски съд реши, че детето трябва да се върне във Великобритания, където е и обичайното му място за живеене, където е родено и израснало, където редовно посещаваше детска градина, където е неговия личен лекар. В момента бившият ми мъж обжалва това решение пред Апелативен съд“, разказа Милена.
Делата, които родителите водят помежду си към настоящия момент са 4 – за домашно насилие в Пазарджик, откъдето е Борислав, по Хагската конвенция в Софийски градски съд, както и две в Пловдив – за издръжката на детето и за разрешение за пътуването му и за паспорт. Последното в момента е на пауза, докато излезе решение на Софийския градски съд.
Относно делото за домашно насилие, Борислав твърди, че Милена, както и нейния баща, са посягали на детето и на майката на съпруга. Впоследствие издават заповед майката да не вижда малкия Александър за период от 3 месеца. Борислав твърди, че Милена злоупотребява с алкохол и че не стабилна психически, че да се грижи за 5-годишния им син.
„На 23 февруари Пазарджишкият районен съд се произнесе, че детето трябва да живее на адрес в Пазарджик, първоначално за 6 месеца, където живее майката на бившия ми съпруг с множество пропуски в това решение.
Имам нужните доказателства за това, че съдът в Пазарджик е взел под предвид само едната страна, а на мен не ми беше дадена възможност за изготвяне на Социален доклад, разпит на свидетел, който е в Кипър и ще се върне на 10 април, изслушване на баща ми, като страна по делото. В момента обжалвам това решение.
Проблемът е,че и другото дело ще се проведе в Пазарджик, където всички се познават. За мен това е пълен абсурд – той да отвлече детето ми, а съд да определи мястото на детето за шест месеца при неговата баба по бащина линия“, сподели Милена.
Към момента 5-годишният Александър е при майка си в Пловдив и очаква решението на магистратите, от което ще стане ясно дали ще прекара минимум половин година при баща си в Пазарджик.
„Имаме официален развод на 19 май миналата година. Дело за родителски права не може да водим, тъй като има дело по Хагска конвенция. Тоест, към момента двамата носим отговорност до детето. А откакто е при мен до този момент, вече 6 месеца, Борислав не е правил опит да се свърже с мен, да пита как е детето, има ли нужда от нещо“, разказа още майката.
В същото време върви и дело за издръжката на детето. Борислав е осъден да плаща 180 лв. месечно на малкия Александър, но обжалва с мотив, че сумата е висока.
„В същото време си купува нов автомобил, на лизинг, като вноската за него е 220 евро на месец“, твърди Милена и подкрепи твърденията си с договора за лизинг. От него е видно, че колата трябва да се изплаща 5 години, до 2024 година.
Милена споделя колко кошмарно е било за нея да е отделена от детето си. „Той го беше заключил в Пазарджик, обаждах се на социалните да ми уреждат срещи с детето.
Те ми уредиха две, като на втората детето искаше да си тръгне с мен, а той го издърпа от ръцете ми и го отнесе. След това не се яви на две срещи с оправдания – веднъж, че пътува за София за делото, втория път, че детето било болно. От октомври детето е при мен, само че не може да се върнем във Великобритания докато не приключи всичко“, разказа 35-годишната майка.
Милена разказа още, че заради делото за домашно насилие са и правени психиатрични експертизи, както и на детето. Има доклади от Социалното в Пазарджик, както и от детската градина, която е посещавал Александър.
„Те се опитват до докажат, че детето е в тревожно състояние и не комуникира, защото съм си го взела, а не защото преминава през всичко това и защото бе отвлечено и отделено от мен, което е истината. Социалният доклад е изготвен едностранчиво и само от неговата страна.
„Просто искам справедливост. Мисля, че в една нормална държава, нормална майка, която може да гледа детето си, трябва то да е при нея. Не искам да стигаме до този момент, в който да идват социалните, да взимат детето от вкъщи и да го карат в Пазарджик. Детето не е плюшена играчка. Никой не мисли как ще се чувства то“, посочи Милена.
Направихме многократни опити да се свържем с Борислав Аговски, съпруг на Милена и баща на малкия Александър, но безуспешно. При всяко наше позвъняване се включваше секретар и обръщение, записано с неговия глас: „В момента съм зает. Оставете съобщение“. Оставаме отворени, ако все пак реши да ни потърси, за да сподели своята гледна точка за случващото се.
Последвайте ни
3 Коментара: