Рибарите в Бургаския залив се стягат за улов на нова риба - минокоп, пише "Труд"

"И досега сме я ловили, но не в толкова големи количества. През есента обаче имаше доста от нея. Така че на фона на липсващите традиционни пасажи от паламуд и сафрид добре е да пробваме едно ново "направление", обясниха морските вълци.

"Колегите са започнали да подготвят мрежи за улов на минокоп. Те са специални, защото трябва да нагодят големината на "окото", потвърди и кметът на рибарското селище Ченгене скеле- Димитър Янчев- Брадата.

Досега минокопът се лови главно с харпуни, рядко се заплита в рибарските мрежи. Затова за пръв път се правят специални мрежи за него.

По принцип минокопът се е ловял винаги през есента, рибата се появявала още от края на август, разказват врели и кипели в риболова морски вълци.  Според тях, тази година, може да се появи и по- рано.

Минокопът, наричан още "каменен лаврак" или "див лаврак", живее най-вече на дъното на морето, където е скалисто и има водорасли. Често го бъркат с морската врана, но разликата между двата вида риба е израстък, намиращ на долната челюст. Гърбът на минокопа най-често е с кафяво-сивкав цвят, а на другите страни има светли и тъмни ивици, които могат да се видят и на главата.

Рибата по принцип е дълга 70-80 см и с тегло от 40 до 60 кг. У нас през есента има малки минокопи с размер от 4.5 до 16 см. Рядко у нас през годините се намират по-едри и възрастни екземпляри от този вид риба.   По- големите се ловят  в Атлантическото крайбрежие на Европа и Африка, също в Ла Манша до Антола и в Средиземно море.

За минокопа има поверие, че носи късмет на онзи, който я улови. Свързаната с рибата легенда - че е нещо като "златната рибка" се дължи на необичайната кост, която се намира навътре в подчерепната и кухина. Тя има формата на истински кръст, който е видим с невъоръжено око.

Който се сдобие с такава кост, трябва да я пази за талисман, разказват старите риболовци.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук