Бижута на принцеса, живяла през 14. век показват днес в историческия музей "Искра" на Казанлък.

Съкровището е открито случайно през 2017 г. при рутинна акция на патрул, който спира двама души, отивали да играят шах. Когато отварят кутията за шах, там имало съкровище от накити и монети. 

Тогава по първична констатация на специалисти от Исторически музей „Искра“ – Казанлък задържаните ценности представляват малка колективна находка от XIV век.

По-късно се установява, че са на тракийска принцеса – високопоставена дама, вероятно жена на деспот или севастократор, съобщават от музея.

Сега, след представянето на съкровището от проф. Николай Овчаров, за широката публика ще бъдат достъпни за разглеждане редица предмети:

Монетите са 8 на брой. Най-ранната сред тях е римска бронзова монета на император Каракала (211 – 217) отсечена в Анхеало ( дн. Поморие). Останалите седем монети са златни. Най – ранната е на никейския император Йоан III Дука Ватаци (1222 – 1254). Останалите монети са от първата половина на XIV век.

Три от тях са от съвместното управление на византийските императори Андроник II и Андроник III Палеолог и са от периода 1325 – 1352, а други две от самостоятелното управление на Aндроник III Палеолог, отсечени през 1328 – 1341 г. Най-рядката сред монетите е перперата на Йоан V Палеолог с Йоан VI Кантакузин (1347 – 1353).

Повечето от женските накити са изработени от сребро с позлата. Става въпрос за обеци и наушници с прецизна изработка и няколко висулки. Торквата (гривна за шия) е рядък предмет за тази епоха. Интересна е и огърлицата, изработена от естествени полускъпоценни камъни (кварц и карнеол).

Експозицията ще остане достъпна за всекидневно посещение и през следващите седмици.