Пещера във Великотърновско крие несметни богатства
Иманяри са продупчили на решето региона, търсейки съкровището
Според преданията в пещерните образувания около великотърновското село Ветринци продължава да стои тайнствено съкровище. Най-голямото помещение с най-приказни богатства имало в пещерата „Матеица“. Скалното формирование било толкова мащабно, че в него имало изградена подземна църква. Иманярите вярват, че тайният път до имането е описан в карта, с която отчаяно се опитват да се сдобият. Във виртуалното пространство дори се разпространява изображение, за което се твърди, че описва мистичния маршрут.
"Ръкописът е иззет от бившата Държавна сигурност в началото на 80-те години на миналия век. Към него има и няколко доста подробни карти, които показват точното местонахождение на имането. Никой досега обаче не се ориентирал толкова по картата, че да достигне до реални находки", коментират иманяри.
Според картата входът към подземните пещери е заприщен с огромна метална плоча. Тя препречвала дупка към подземие, дълбоко цели 74 метра. До ден днешен тук стояло въже още от началото на XIX век, което грижливо било намаслено, за да не гние, описва в детайли входа иманярският дневник. Като се слезе в подземието, трябва да се върви само наляво, тъй като имало заложени капани, през които човек може да пропадне. Централният вход към „Матеица“ е ситуиран между два зъбера, които се виждат от най-стръмната поляна в местността Райски дол до реката.
"За търсачите на съкровища няма лято, няма зима. По всяко време на годината обикалят и все нещо копаят. Имаме тук един местен човек, който постоянно разпалва въображението на хората и им разказва легенди. Повечето хора обаче не вярват на историите му и гледат повече с усмивка на думите му", коментира пред "България Днес" кметът на Ветринци Кольо Минков.
Селският първенец разказа, че археолози са идвали в района на пещерата и са оглеждали терена. Те обаче не се натъкнали на нищо, което да намеква, че под краката им се крие огромно съкровище. Това обаче по никакъв начин не отказало иманярите, които буквално са направили на решето десетки места край великотърновското село.
Разказите на местното население твърдят, че първият човек, който успял да проникне в „Матеица“, е мъж на име Кръстьо Пулев. Това се случило през далечната 1921 година. Никой от Ветринци обаче не може да предостави конкретна информация за митичния търсач на силни усещания. Поверието гласи обаче, че именно Кръстьо описва подробно параметрите на пещерата, като е бил придружен от още един човек.
Той твърди, че подземната църква е с размери 163 на 105 метра и с олтар, висок 25 метра. В интериора й са използвани доста елементи от Рим и Египет, което е странно за християнски храм.
Тъй като двамата ги дострашава да изследват по-точно тесните като кладенец галерии, двамата се връщат за нова експедиция година по-късно. Този път са по-добре подготвени и пускат пред себе си кучета. В един момент животните започнали да лаят силно, защото се натъкнали на... човешки скелети. Оттогава започнало упорито да се разпространява историята, че съкровището е прокълнато и всеки, дръзнал да го търси, неизбежно ще се сблъска със смъртта.
През миналата година местните вдигнаха ръце от иманярите, които били свръхактивни. Десетки метри подземни тунели са били прокопани в мистериозната местност Магарешки токове край Ветринци.
Дупченето е точно под средновековната цитадела, изградена на едноименния хълм, чиито останки още личат. Издълбан е почти целият район около старото гробище, където пък е имало древен манастир, а в подножието му археолози са картографирали селище от късножелязната епоха.
"Копаят още от 90-те години, тази местност винаги им е представлявала интерес. С колеги археолози сме обхождали, но тук досега не са правени проучвания. Не е било осигурено финансиране", обявиха от Регионалния исторически музей във Велико Търново.
Десетки тунели са прокопани още в местностите Гущерското усое, Пайчови върби и Ханската стена. Жители на Ветринци на няколко пъти са попадали на артефакти, докато обработват земите си, но намерените керамични детайли нямат сериозна стойност.
Последвайте ни
0 Коментара: