В Несебър и Созопол е пълно с едни измислени екскурзоводи, които водят групи и им говорят каквото им дойде на ума, много често откровени глупости. Има словак – аниматор, който разигравал безумна сценка с историята на България. Екскурзоводи-менте от други държави водят по морето групи, организират им беседи и всякакви забавления, нарушавайки наредбата, съобщава "Черноморски фар".

„Наредбата, която ние чакахме толкова време и се опитвахме да стане факт, бе нашата цел, за да предпазва от злоупотреби с професията на екскурзовода. В смисъл, че който има вече този бадж да е достатъчно грамотен в това, което прави. Нали човек като отиде на лекар иска да го лекува лекар, не иска да поверява здравето си на лаборант или на строител. Това важи за всяка една професия. Основният проблем за нас - екскурзоводите са чужденците, които работят в България“, коментира Кристалина Пирева, председател на сдружението на екскурзоводите в Бургас.
По закон контролът върху екскурзоводската дейност трябва да бъде упражняван от Комисията за защитата на потребителите. Освен това, в закона са вписани още пет организации, които имат отношение. Проблемът е в това, че в КЗП трябва да постъпи сигнал от потърпевш – от турист, който не е доволен от екскурзовода си. Подобно нещо е трудно да се случи.

„Няколко пъти вече сме водили разговори с местното представителство на въпросната Комисия за защита на потребителите в Бургас. От там казват, че нямат постъпили подобни жалби. Разбирам ги и тези хора, защото те проверяват чорапи и тенджери и какво ли не, не са и много навътре в нашата тема. Ние им показахме баджа и за какво е той. Сега сред колегите в социалната мрежа сме пуснали съобщение с молба всички, които видят нередност – да снимат и да изпращат снимки и ако може да дават името на туроператора и на лицето, което упражнява екскурзоводската дейност“, казва Пирева.

Глобата, предвидена по закон, е 1 000 лева за екскурзовод, който не е лицензиран, а работи. 500 лева е глобата за екскурзовода, ако си е забравил баджа вкъщи. И 2 000 лева е глобата за туроператора, ако е наел нелицензиран екскурзовод.

Тук дори не става дума за тези, които си правят групички от 5 -7 – 10 човека и ги возят нелегално с микробуси по екскурзии из страната или съседна Турция. А се говори за големи туроператорски фирми, които съвсем официално си водят екскурзоводи от Чехия, Словакия, Русия, Полша, които говорят откровени глупости за родната архитектура, история, география, култура.

Подобни хора се виждат в разгара на лятото най-често в двата града Несебър и Созопол, където пък за гордост на нас, българите, има много какво да бъде разказано на чуждестранните туристи. „Ние ходихме на разговор със зам.-кметицата на Созопол. Не мога да отрека – има добро отношение от страна на местната власт. Навсякъде обаче се оправдават, че нямат ресурс и за това да следят, макар по закон да са оторизирани, за такива нарушения от страна на туроператорските фирми“, казва Пирева.

За пореден път се опитват от страна на сдружението на екскурзоводите да провокират отношение към труда си. „Поне да се разчуе, че правят проверки, да започнат да ги правят, да има дисциплиниращ ефект“, допълва екскурзоводът.

Защото, от една страна, стои сериозният изпит, който екскурзоводите полагат, за да защитят професията си, а от другата страна - едни хора, които не са наясно за какво иде реч. Словашки, чешки, полски, руски фирми, които нямат екскурзоводски лиценз, са основните нарушители това лято по морето. Естествено има и българи, които работят без нужния лиценз, но те са малко. „Нахалството е безгранично“, възмущават се екскурзоводите по отношение на чужденците.

„В целия свят, дори в Турция, дори в Македония има сложен ред в екскурзоводското обслужване. На една пешеходна обиколка идва представител на местната власт и проверява лиценза. Дори се сваля екскурзоводът от автобуса като няма бадж. Прибират го в затвора, докато не си плати солената глоба не го пускат. Така е в Испания, Италия – глоби и арест. Навсякъде се ползват местните екскурзоводи, не само в държави като Германия и Австрия, Франция“, казва Пирева и подчертава, че дори в Македония, която не е толкова туристическа държава, пак са вкарани сериозни правила по отношение на екскурзоводското обслужване. Докато тук у нас това не се случва.

„Аз съм била в Долмабахче с българска група с няколко човека германци, мои приятели, които записах с нас, понеже нямаше немска. Непрекъснато идваха да питат турския екскурзовод – какви са тези хора. И той непрекъснато обясняваше, че аз само превеждам онова, което той разказва на групата, и че тези хора са част от нашата група. Дори охраната вътре в двореца, гледа, че групата е от българи и в един момент чува немската реч и веднага реагира. Те не идват при мен, а директно при екскурзовода“, разказва личните си преживявания бургазлийката.

„Отчаяно се нуждаем от туристическа полиция“, смятат екскурзоводите, защото това ще бъдат хора обучени, които знаят конкретно какво трябва да следят „Ще се напълни хазната с глоби, ще има дисциплиниращ ефект. Тогава, когато ние изискваме от нашите гости – партньори, ще ни уважават много повече“, заключава Пирева.

127 са членовете на сдружението на екскурзоводите в Бургас. Всички са лицензирани още от миналата година. Само двама от тях не са успели да си подадат документите и са го направили тази година.