Уж парите, които слагат в банкоматите са проверени и сред тях не би трябвало да има увредени банкноти. Оказва се, че това не е така. Ето какви перипетии е имала пловдивчанката г-жа Марчинкова, докато се отърве от такава захабена банкнота. Смущаващ е и фактът, че частните банки отказват да обменят увредени банкноти - нещо, което е в противоречие със съществуващата наредба 18 на БНБ.

Ето разказа й, публикуван в "Марица":

Здравейте, знаете ли колко време, нерви и финанси ще ви струва да използвате една бакнота от 50лв., теглена от банкомат, но увредена. Е, на мен ми се наложи да разбера и искам да споделя с вас, а вие да прецените дали е правилно една увредена банкнота да се намира в банкомат.

След това си казваш: "Ще отскоча до най близката банка и ще я заменя". Да, ама НЕ. В ОББ ми заявиха"Ние банкноти не заменяме, отидете в Пощенска, тя е отсреща".

В Пощенска, същатата реплика. Сериозно изнервена, че ме прехвърлят като топка, питам къде подменят. Отговорът е вдигане на рамене.

За мен това е напълно безотговорно отношение от страна на тези институции, които са лице на държавата. Или може би още по-страшно (дано не е това) некомпетентно, защото интернет ми подсказа, че има наредба 18 на БНБ.

И всяка банка, независимо какво име носи, би трябвало да заменя банкноти. Но защо да се занимават, да не би да тегля кредит. Тогава опъват едни усмивки, от ухо до ухо.

Решавам повече да не си тровя нервите и отивам в БНБ-то, ама нали се сещате, че докато чакам реда си съм под напрежение, какво ли ще измислят и те.

Едва ли не се чустваш виновен за това, че не можеш да ползваш собствените си пари, които си изкарал с труда си, а една машина на държавата ти ги изплюва дефектни.

За мое щастие, служителката в БНБ, беше възпитана, коректна и бърза в обслужването. И ако всички си гледаха работата, като нея, нямаше да ни е толкова абсурдна държавата.