Екскметът на Благоевград Атанас Камбитов е победителят в съдебната му битка с НАП, продължила няколко години. Върховен административен съд потвърди решение на Административния съд в Благоевград, отхвърлил претенция на НАП по техен ревизионен акт, съгласно който Ат. Камбитов  дължи 5000 лв. данъци като физическо лице за 2015 г. и 2016 г. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.  

Върховните магистрати осъждат НАП да заплати на Камбитов  разноските по делото в размер на 5 280 лева, съобщи struma.com.

Съдебната сага започна през 2022 година, когато служители от Националната агенция направиха ревизия на Камбитов като физическо лице и проследиха движението на паричните му средства  за времето от 2015 до 2019 г.,, време, в което той бе кмет на областния център за втори мандат.

Проверени били доходите му от кметски заплати и от бизнеса му. В ревизионния акт проверяващите пишат, че е  установено разминаване на разходите на физическото лице Атанас Камбитов с приходите му, т. е разходите му били повече от приходите.  

Използвана е формула, по която ревизорите изчислили точно с колко е наскочил приходите си Камбитов и заради установеното нарушение заключили, че той дължи около 5000 лева данъци за ревизирания период., включващи главница и лихви за забава на плащанията.

Камбитов обжалва ревизионния акт в Aдминистративен съд- Благоевград, откъдето е назначена съдебно икономическа експертиза, резултатите от която определиха хода на делото. Вещото лице установава, че средствата на Атанас Камбитов са с доказан произход и съответстват изцяло на извършените разходи, поради което не дължи данъците, посочени в ревизионния акт на ТД на НАП – София.

Според експерта изчисленията за  разходи и приходи са погрешни. Ревизорите са взели предвид данните от НСИ за издръжка средно на едно домакинство, състоящо се от 4 човека, а не на едночленно, каквото е било на Атанас Камбитов  в ревизирания период. Така се получила много голяма разлика в разходите му за някои години,

Данъчните не са взели предвид и протоколи, от извършени данъчни ревизии в предходни периоди от 2008 до 2014 година, от където биха могли да видят с какви пари е разполагало ревизираното лице, преди 2015 година. След подробната експертиза благоевградския съд беше категоричен, че ревизионният акт е оборим, тъй като са налице тежки административни нарушения при съставянето му.

Административен съд -Благоевград отмени заключенията на ревизорите и реши, че Камбитов не дължи посочените в акта данъци.  От НАП обжалваха решението на благоевградския административен съд във ВАС. Върховните магистрати, запознавайки се детайлно с казуса прецениха, че решението на АС-Благоевград е правомерно и законосъобразно, оставиха го в сила и осъдиха НАП да плати на Камбитов разноските по делото.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук