Скандално безочливи злоупотреби са извършени в община Дулово и са ощетили бюджета с близо 300 000 лева, научи БЛИЦ. Вредите са установени при проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, чийто доклад онагледява безобразията на служители
Вече половин година след приключването на проверката кметът на Дулово д-р Юксел Ахмед удобно запазва мълчание по темата за злоупотребите, случили се под носа му, коментираха пред медията ни негови съграждани, които предоставиха доклада на АДФИ. Факт, който е описан и в заключението на инспекторите от АДФИ.




А ето я и конкретиката по случая, която недвусмислено показва ситуацията в община Дулово и безчинствата на нейни служители години наред:

 

Проверката на АДФИ е започнала през ноември 2018 година и е приключила през април 2019 година. Предметът й е законосъобразно ли е било начисляването, изплащането и отчитането на средства за трудови възнаграждения, обезщетения и други дължими възнаграждения на служителите в отдел „Образование“ при община Дулово.

Констатациите са, че в продължение на шест години /проверовъчния период – б. а./ безпардонно са били извършени злоупотреби от бившата вече касиерка Марийка Димитрова, като съответно не е бил осъществен нужният контрол от страна на началника на отдел „Образование“ Мариана Илиева.

Рекапитулацията е следната:



 БЛИЦ се свърза с кмета на Дулово д-р Юксел Ахмед, който заяви: „Мога да ви кажа, че аз съм подал сигнал към прокуратурата и АДФИ, така че не знам защо трябва да има упреци към мен, че нямам становище“.

Но пък не пожела да коментира защо в такъв случай в заключението си инспекторите са записали именно това, че от кмета на община Дулово д-р Юксел Ахмед не е постъпило писмено становище по доклада.

Д-р Ахмед обясни, че е имало и вътрешен одит, който открил нарушение на Марийка Димитрова, и това провокирало сигнала му до прокуратурата и АДФИ. Но пък въпросът за това как така години наред необезпокоявано са вършени злоупотреби, остава да виси в пространството.

Защото, както е посочено в доклада на АДФИ, присвояването на средства от бюджета на община Дулово е осъществявано в период от 6 години, а служителката Марийка Димитрова е била на щат в кметството от 2008 година.

„За това, че е от 2008 година, трябва да питате управляващите преди мен... После самата служителка сама пожела да напусне“, коментира д-р Ахмед. Не така словоохотливо обаче се отнесе към въпроса за професионалната и морална отговорност за действията и бездействията на свои служители, която би трябвало да носи главният в една община, а именно кметът. Нещо, което много точно е описано и в самия доклад на АДФИ:
 
Очевидно в дуловската община по линия на направлението „Образование“ ситуацията е доста оплетена, защото според жители на Дулово се касае за една приятелско-роднинска амалгама, която неминуемо поставя един основен въпрос: има ли конфликт на интереси?

Неминуемо, защото един от настоящите заместници на д-р Юксел Ахмед – Доротея Тотева, която е заместник-кметица на Дулово от 2018 година с ресор „Хуманитарни дейности“, в който влиза и отдел „Образование“, все още е директор на едното от двете училища в Дулово – ОУ „Христо Смирненски“. Не по-малко интересен факт е, че на другото училище – СУ „Васил Левски“, директор е нейният съпруг Стелиян Тотев.

„Да, Доротея Тотева още се води директор на ОУ „Христо Смирненски“. Тя едновременно си изпълнява длъжност... ама тя в момента е в неплатен отпуск и си има ИД в училището /изпълняващ длъжността – б. а./“, потвърди информацията ни самият кмет на Дулово д-р Юксел Ахмед.

Според жители на Дулово тяхната община страда от синдрома на „свинските черва“, защото изглежда така, че ръководните постове се разпределят на семеен или приятелски принцип.

„Не е вярно това. Какво да направя аз – хората си печелят конкурсите. Няма как да има конфликт на интереси, защото тези училища са държавни и общината не може да оказва надзор“, отрече д-р Юксел Ахмед.

Дори чисто формално да няма конфликт на интереси, според дуловчани настоящата ситуация е особено притеснителна, защото от чисто морална гледна точка не е редно едно семейство да окупира ръководните постове, било то в образованието или друга сфера.

Орлин Филиповски, БЛИЦ