Контролираната от австрийския енергиен гигант OMV румънска компания OMV Petrom пое ролята на оператор на офшорния блок "Хан Аспарух" в България.

Предстои да поеме и участието на френската компания TotalEnergies, според данни, публикувани в годишния доклад на компанията, съобщава румънското издание "Економика". 51 на сто от акциите в дружеството се държат от ОMV, а 20 на сто - от румънското правителство, предаде economynews.bg.

"Продължаваме да укрепваме позицията си в Черно море. Поехме ролята на оператор и ще продължим проучвателната дейност в периметъра "Хан Аспарух" в България", посочва OMV Petrom в годишния си доклад.

Френската компания TotalEnergies и румънската OMV Petrom бяха партньори в офшорния блок "Хан Аспарух", разположен в дълбоководен участък на българския сектор в западната част на Черно море, отбелязва изданието.

Блокът се простира на площ от 14 220 кв. км, с дълбочини до 2200 м, и се намира до румънския периметър "Нептун Дийп", където се очаква първи добив на газ през 2027 г.

Договорът за проучвания беше присъден през 2012 г. TotalEnergies, която беше оператор по това време, съобщи за откриването на запаси от нефт през 2016 г.

След като испанската фирма Repsol се отказа от дела си от 30% в проекта, сега Тотал притежава 57 процента, а OMV Petrom - 43% (размерът на дяловете не е променен, защото не извършена фактическата промяна на собственост през Търговския регистър в България, бел. ред.).

Компаниите получиха през 2022 г. удължаване с две години - до 2024 г., на разрешителното за проучвания за нефт и природен газ. 

Според изданието информациите от годишния доклад показват, че Petrom е поел ролята на оператор на блока от френската фирма, което означава, че румънската компания ще взема решенията и ще подписва договорите за дейностите.

Нещо повече, според информация на румънското издание "Профит", в края на миналата година TotalEnergies е уведомила ОМV Petrom за намерението си да се оттегли от проекта "Хан Аспарух", а румънската компания е в процес на поемане на нейния дял. 

Така поне за известно време, ако не потърси партньори, ОМV Petrom ще бъде 100-процентов притежател на проекта в българската акватория на Черно море.

Изданието напомня, че миналото лято генералният директор на "ТоталЕнерджис ЕП България" Ив Лю Стънф заяви, че според оценките блокът "Хан Аспарух" има потенциал да произвежда общо 13 милиарда кубически метра природен газ годишно от две находища. 

Партньорите по проекта възнамеряват да започнат проучвателните сондажи за природен газ в блока "Хан Аспарух" през второто тримесечие на 2024 г., каза още Лю Стънф.

Ако първоначалните сондажи се окажат успешни, проучванията за оценка ще бъдат извършени през 2025 г., а добивът се очаква да започне около 2030 г., посочи още представителят на френската компания.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук