Тревожно! Всеки 8-ми ученик в Русенско пие, всеки 9-ти – опитвал дрога
Участвали са общо 518 ученици, от които 279 момичета и 239 момчета. Анкетата съдържа 12 въпроса, свързани с употребата на наркотици, алкохол, цигари, разпространение, достъп и оценяване на риска, съобщиха от РЗИ- Русе. Целта на изследването е да констатира отношението на учениците към употребата на алкохол, тютюн и наркотици, и степента на разпространение, като по този начин ще се улесни планирането на образователна и превантивна дейност.
83% от анкетираните посочват, че не са им предлагали наркотични вещества, на останалите е предлагано. Най-голям процент на предлагане на наркотици става по време на купони – при 34,80 % от случаите. Другите две места, където най-често се разпространяват забранените вещества, са в дискотеките и близо до училище.
70% от анкетираните отказват категорично да са употребявали каквито и да е наркотични вещества, но 5% признават, че го правят 1-2 пъти месечно, а 3% – веднъж седмични или почти всеки ден.
През последната година 12% от включените в допитването деца признават, че са употребявали марихуана. Следват ги 3%, които са вземали екстази и амфетамини, най-нисък процент са опиатите и другите наркотични вещества.
50 % от анкетираните са признали, че споделят с родителите си за това, следвани от 38 %, които разговарят с приятели извън училище. На въпроса какви хора са им предлагали наркотици, учениците посочват, че 48 % са учащи, 33 % – неучащи и 19% – непознати.
На въпрос за употребата на алкохол, по- голямата част от анкетираните са отговорили, че не пият – 42%. Тези, които употребяват веднъж в месеца, са 40%, според данните. 12% от учениците са отговорили, че пият алкохол повече от 1 път в седмицата, а 6 % посочват по – честа консумация на алкохол.
В тази връзка 39 % от анкетираните ученици са отбелязали, че предпочитат бира или други по-слабо алкохолни напитки. 22 % предпочитат ракия, уиски, водка и други силно алкохолни напитки. Тези, които са посочили, че не пият никакъв алкохол, са 39%.
За цигарите пък 52% заявяват, че не са пушили, а 20% от анкетираните са опитвали веднъж. Също 20% обаче пушат всеки ден.
На участниците в анкетата е дадена и възможност да споделят в отворен въпрос какви според тях са причините хората да решат да опитат психоактивни вещества. Най-много от учениците описват основната причина „проблеми”, като най – често това са проблеми вкъщи или поради занижен контрол от родителите. 27.22 % от учениците смятат, че се търсят емоции в рисковото поведение.
„Проблеми”, предизвикващи желание за употреба на наркотични вещества според участниците в анкетата са несигурност, слаба социализация, депресия, проблеми в семейството, отчаяние и липса на родителски контрол. За подрастващите тези фактори са свързани, поради което изброяват по няколко от посочените причини под един общ знаменател.
Това са факторите, които предизвикват неприятни емоции, а точно тези емоции са в основата на желанието на децата да ги преодолеят по единствения начин, който им се струва възможен. Тъй като децата рядко имат изградени механизми за справяне с проблемите и веднъж посегнали към психоактивните вещества, при тях много по-бързо се развива зависимост и е много по-трудно тя да бъде преодоляна, отбелязват специалистите.
Друга голяма група ученици отговарят, че основният фактор е любопитството. 16.21 % от тях заявяват, че именно желанието да се опитат нови усещания е причината да се посегне към забранените вещества. 7.52 % от учениците смятат, че употребата на психоактивни вещества носи удоволствие, засилване на приятните усещания.
Близо 7 % от участниците заявяват, че това, което подтиква младите хора да започнат да употребяват забранени вещества, е липсата на внимание, като отговарят на тази своя потребност именно по този начин. Желанието да изпъкнат сред съучениците или заради нуждата да изглеждат и да се чувстват по-зрели и по-привлекателни.
С този фактор може да се обвърже и друга важна причина – средата. 7.72 % от учениците смятат, че компанията или приятелите са тези, които насърчават младите хора да потърсят такъв вид усещания, подтикнати от необходимостта да се чувстват защитени като част от определена общност.
Сравнително малко на брой са участниците в анкетата, които отдават рисковото поведение на фактори като стрес или травмиращо преживяване, безпокойство или страх от промените, които настъпват в процеса на съзряването. Друга голяма група ученици са тези, които заявяват, че не знаят или не са дали отговор на този въпрос – 108 ученици или 20.84 % от участниците в анкетата.
Анализът на анкетата на РЗИ – Русе води до извода, че в борбата срещу употребата на наркотици, алкохол и цигари превенцията е най-добрия метод. Училището си остава главното място за осъществяване на превенцията, тъй като, там възможността за достигане до максимален брой деца е най-голяма. Тази превенция може да се осъществи само с общите усилия на всички институции, работещи с деца, семейството, училището и обществото, категорични са специалистите.
В днешното забързано време, когато децата израстват неусетно, а промените настъпват бързо и неудържимо, често не забелязваме, че опасностите за младежите дебнат отвсякъде и ако не обърнем навреме внимание, проблемът може да стане сериозен и нерешим, казват още от РЗИ- Русе.
Последвайте ни
0 Коментара: