От РЗИ-Бургас са почнали проверка по случая с починалия млад мъж, размотаван в болниците в града. Проверка е стартирала и в Белодробната болница в Бургас, предава БНТ.

Размотаването е започнало от сряда миналата седмица. Оказва се, че в Бургас има 5 линейки, всичките за ковид пациенти, и ако трябва да обслужат друг сигнал, първо трябва да се дезинфекцират и после да отидат на адреса.

Първа реакция на УМБАЛ Бургас за смъртта на Калин, издъхнал след часове обикаляне

Припомняме, че 36-годишният Калин Карапачов почина след дълго разкарване между няколко болници. Бил с диагноза двустранна пневмония, но след смъртта му се оказал и с коронавирус. Мъжът не е получил спешна лекарска помощ, защото първоначално тестът му за коронавирус бил отрицателен.

Майка на починалия заяви, че синът е бил болен на домашно лечение, изглеждал е добре, приемал е лекарства, назначени от личния лекар. "В понеделник са сменили терапията, а във вторник не се е почувствал добре и вечерта е получил затруднено дишане. При личната лекарка той е бил посинял", каза още тя.

От болницата Бургас заявиха, че повече от 4 часа екип от Спешно отделение на УМБАЛ Бургас, заедно с реаниматор и реанимационна линейка, са направили всичко по силите си, за да бъде пациентът настанен в болница. Днес щабът в Бургас ще проведе заседание за да реши кои болници ще бъдат обособени т.нар. "чисти от ковид" болници. 

Проговори майката на Калин, издъхнал от К-19, след като обикалял с часове болниците в Бургас

Бившият шеф на "Пирогов" д-р Спас Спасков заяви, че според него проблемът е в организацията. "Много по-голямо право трябваше да се даде на директорите на болниците да разгърнат допълнителни легла, а не да се чакат решения на щаба, решения на министерството. Самата система е добра подредена, а правим опити да я заобикаляме.

Не всички управленци на по-ниско равнище са готови за децентрализация", каза още той.

Според Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация, през следващите дни и седмици това няма да е единствения случай, на който ще сме свидетели.

"Основният проблем не е от вчера - системата е построена по начин, който е недружелюбен към пациента, а за да се изпълни личната пътека или да се спази закона. Не е направено достатъчно пациента да бъде диагностициран навреме", каза още той.