Пенсия колкото две минимални заплати или малко над тази сума получават 2782 възрастни от област Пловдив, показва онлайн справка в НОИ към юни 2021 г. 81 на сто от всички са мъже, пише "Марица".

Това са пенсионерите, които месечно прибират в джоба си над 1200 лв. и до 1440 лв., колкото е таванът на пенсиите. Минималното възнаграждение на работещите от тази година е 650 лв.

Причината за по-големия брой мъже, които взимат високи пари за старини, са по-високите заплати, които са получавали от жените, както и по-късната възраст, на която се пенсионират. Почти три четвърти от нежния пол се трудят в сектора на услугите като продавачи или в държавната администрация, където възнагражденията са по-ниски, показват данните на Националния статистически институт.

Затова и средната заплата за област Пловдив при силния пол към момента е около 1200 лв., докато при жените е около и малко над 900 лв. Докато са били в трудоспособна възраст обаче праговете са били още по-ниски. В същото време през настоящата година дамите могат да излязат в заслужена почивка на 61 г. 8 м. и 36 г. стаж, докато мъжете трябва да изчакат до 64 г. 4 м., а необходимият стаж е 39 г.
 
Всеки трети от тези, които взимат пенсия, равняваща се поне два пъти на минималната заплата, е пенсиониран пожарникар или полицаи. Пенсионерите под пагон, получаващи над 1200 лв., са 836.

Същите пари прибират и 42 пловдивчани с увреждания, като един от тях е на 80 г. и взима тавана от 1440 лв. Масовата пенсия за инвалидност поради общо заболяване е под 300 лв. Останалите са с пенсии за стаж и възраст.

Положителна е и тенденцията на ръст на средната пенсия за областта, която за 5 години е скочила със 119,16 лв. и вече достига 403,24 лв. Това е следствие от увеличаването на минималната пенсия и преизчисляването през годините. След броени дни, на 1 юли, парите за старини ще бъдат осъвременени с още 5%. Освен това и заплатите, на които са били осигурявани новите пенсионери са били по-високи.