Важен ден за Борисов, предстои му да...
Министър-председателят ще бъде гост на града за водосвета и освещаването на новоизградените постройки на средновековния "Св. Йоан Предтеча"
Разположен е на десния бряг на река Арда в града е бил част от средновековен епископски комплекс „Св. Йоан Продром”. Руините на манастира са открити още през 30-те години на миналия век от местни любители на историческото минало, но интересът нараства през 60-те години, когато булдозер разрива артефакти.
Цялостното археологическо проучване е направено през 80-те години, а първоначалната реставрация протича от 1998 до 2000 година, водена от професор Николай Овчаров. В самото началото на нашия век е възстановена и осветена църквата на манастира.
За датировката на манастира и първоначалното му изграждане съществуват спорове. Най-ранният период, към който се отнася изграждането на светата обител, е VI – VII век, но за по-вероятен се счита периодът от втората половина на VIII до X век.
Последователно през годините са строени няколко църкви в типично византийски стил под Цариградско влияние.
През X – XI век манастирът се превръща в епископско, а по-късно и в митрополитско средище. При разкопките са открити пет зидани гробници, четири от които на висши духовници, а за петата се предполага, че е на светски аристократ.
В една от гробниците, която е била затворена херметически, са намерени мощи на висш християнски духовник от края на XII – началото на XIII век.
Открит е напълно запазен епатрахил, тъкан със злато и църковни мощи, зашити в платнен кръст.
Това е единствената находка от подобен род в България, а разкритието потвърждава мнението, че манастирът е имал важен статут в Източните Родопи и е бил средище на една от големите средновековни епархии – Ахридос, по думите на професор Овчаров.
Манастирът е бил превзет и порутен през първата половина на XIII век като за вероятна година на разрушението му се сочи 1204г., когато кръстоносците превземат тези земи. По-късно цар Калоян разбива латинската армия и се предполага, че манастирът е възстановен. Век и половина по-късно е окончателно опустошен
Последвайте ни
0 Коментара: