Необичайна находка излезе при спасителни разкопки на ул. „Ксилифорска” покрай подмяната на водопровода, пише "Борба".

На 12 декември археологът Илиан Петракиев се натъкнал на яма с 13 почти еднакви съда – 12 глинени и 1 стъклен, от XIII век. Те представлявали кани с дръжки с вместимост литър – литър и половина и еднотипността им предполага, че става дума за средновековна кръчма. И не само това, ами излезли и чаши и дори една бъклица.

„Такава концентрация на съдове в една яма аз поне за първи път срещам. Ямата на всичкото отгоре излезе по средата на пътя и бяхме спрели автобусите с номера 50 и 110. Александра Янакиева и Веселина Стоянова работят по реставрацията на няколко съда и когато всичко е готово, ще дадем повече информация”, обяви пред медиите археологът.

През миналата година Недко Еленски и Илиян Петракиев като част от екипа работиха по ул. „Ксилифорска” по едно доста дълго – близо 600 метра, и дълбоко 60 см трасе, от което излязоха прелюбопитни находки. Недко Еленски там откри 4 черепа и три кумански пещи.

Трасето на канала по тази улица минава през един от кварталите на средновековната столица, който се оказа, че навремето е бил много оживен и гъсто населен.

За съжаление, проучвания там в широк периметър са невъзможни.

През 2023 г. от археолози на Регионалния исторически музей – Велико Търново, бяха извършени наблюдения по желание на инвеститори, а работата по новите кръстовища в града също им е отворило доста работа.

През миналия археологически сезон бяха проучвани няколко археологически обекта финансирани от държавата или с подкрепата на Община Велико Търново. С държавна субсидия бяха проучвани два обекта в Никополис ад Иструм. Единият бе този на Иван Църов за приключване на археологическото проучване в сектора Югозападен ъгъл на Форумния комплекс.

Разкопките там водят началото си от 1983 г. Цялата археологическа информация от терена е добита. В екипа участват и Калин Чакъров и Михаела Томанова.

„Прецених, че няма какво повече да се проучва на терен, остава кабинетната работа”, обобщи Иван Църов. Вторият проект от Никополис ад Иструм бе свързан с геофизично проучване. А в землището на село Самоводене бе проучен по геофизичен път малък обект, също под ръководството на Калин Чакъров.

Постерна изложба с част от последните открития на търновските археолози и моменти от разкопките ще бъде показана в старата столица. Тя ще бъде пред Факултета по изобразително изкуство от 1 до 20 февруари и е в чест на професионалния празник на българските археолози, който е на 14 февруари.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук