В Троян беше открито 31-то издание на Българския фестивал на сливата и сливовата ракия. 

И тази година събитието събира хиляди гости в Троян и Националното изложение на занаятите в село Орешак. 

В продължение на четири дни гостите на фестивала могат да се докоснат до старите български традиции, обичаи, бит и култура.

Участниците успяха да дегустират прочутата троянска сливова ракия, мармалад и други традиционни местни ястия, да посетят улицата на занаятите и да се насладят на разнообразната музикална програма на двете сцени на фестивала, съобщава БНР. 

"Това е най-хубавият фестивал, това е нашата гордост. Нашият район е най-хубаво виреят сливите. Колкото дървета съм посяла, всички се хващат и още първата година дават реколта.

За нас това е гордост! Ние се гордеем, че живеем в най-красивия град на България - Троян, на най-красивото място, с най-романтичните хора са тук, защото Балканът ражда хора, защото Троян е перла в короната на Централна Стара планина!".

Гордост и радост

"Голям празник за Троян, идват хора от цяла България, хубаво е хората да се събират, тук може да видят стария обичай на варене на ракията в казаните, тук е уютно и топло, като у дома, казват гостите на града и троянчани.

Паленето на казана е "черешката на тортата" в празника на града и фестивала, като програмата със всяка година става все по-богата и фестивалът все по-многолюден.

Грънчарството и троянската сливова ракия са емблемата на града.

В неделя фестивалът продължава както в Троян, така и в Националното изложение на занаятите и изкуствата в село Орешак. Там ще бъде представена българската роза и производството на розово масло. Според кмета на Троян Донка Михайлова фестивалът е излязъл отдавна извън границите на родината.