Змия захапа пловдивчанин в кв."Тракия" и го прати в токсикологията
Нападението най-вероятно идва от така наречения смок - мишкар
Необичаен инцидент се случи на пловдивчанин в неделната вечер в „Тракия”. Мъж беше ухапан от змия и вече трети ден е под наблюдение в токсикологията на УМБАЛ „Свети Георги”, предадоха от TrafficNews
Случката се разиграла около 21:00 часа в неделя пред пощата в квартала, когато Ангелина Иванова и съпругът й се разхождат по пешеходната алея. По това време там е доста оживено и има голям брой играещи деца и майки с колички.
„В един момент съпругът ми извика и изрита с крак, сякаш рита футболна топка. Попитах го какво стана, а той ми отговори, че нещо го е захапало по петата. Светнахме с телефона и видяхме змия – не беше много голяма, малко повече от педя с дебелината на човешки пръст. Много тъмно червена, почти черна. Предположихме, че вероятно я е настъпил.
На петата на мъжа ми си личаха две следи от зъби. Веднага отидохме до поликлиниката, а оттам ни изпратиха в токсикологията на УМБАЛ „Свети Георги”. Лекарите ни казаха, че имало малко отрова и сме изкарали късмет, че змията е била малка, а и може би не толкова отровна. Оставиха го под наблюдение, но е добре и няма странични реакции от отравяне.”, разказа пред наш репортер съпругата на пострадалия.
Ситуацията е доста необичайна, защото в Пловдив е почти невъзможно да се срещнат отровни змии, но е добре да внимаваме около районите с буйна растителност.
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив, гл. ас. д-р Огнян Тодоров заяви, че отровни змии на територията на Пловдив няма. Според него нападението над пловдивчанина идва от така наречения смок - мишкар.
„Влечугото не е опасно. Напада, но само ако бъде застрашено, в случая настъпано или ритнато. В никакъв случай обаче, смокът не е отровен и ухапването му не е смъртоносно. В България имаме само две отровни змии – усойница и пепелянка. Те обаче се характеризират със специфична визия и шарка, както и с това, че не могат да живеят в градска среда. Те обитават територии с висока надморска височина.
Друг вид смоци, които могат да се забележат в Пловдив е „Голям стрелец”. Той също е хапливо влечуго, но отново само когато е застрашено. Дори човек да бъде захапан от смок, няма как да има налична отрова в кръвта. Може да се появи реакция на организма, когато човек има алергия. На територията на ж.к. Тракия може да се забележи и водна змия, но тя не отговаря на посочената от пловдивчанина разцветка. Те не нападат и отново не са отровни”, каза гл. ас. д-р Тодоров.
Последвайте ни
2 Коментара: