Библиотекарка хвърли в ступор водещ и зрители в „Стани богат“
Причината бе, че й бяха зададени три поредни въпроса, свързани с книги, но тя не знаеше отговора
Йовка Димитрова, която работи като читалищен секретар и библиотекар в родното си село Мадара, предизвика много коментари с участието си в „Стани богат“ във фейсбук страницата на предаването. Представянето й доведе до реакция дори от водещия Михаил Билалов.
Причината бе, че й бяха зададени три поредни въпроса, свързани с книги, но тя не знаеше отговора. В началото на играта си участничката разказа, че в библиотеката й имало 14 000 книги. За нейна радост много хора я посещавали да четат, но младото поколение правело това по-малко.
След като мина през питанията за първа сигурна сума от 500 лева, й бе зададено шестото: „Къде се развива действието във фентъзи романите на Джон Толкин?“ – Нарния, Фанагория, Средната земя или Римската империя.
„Да видим сега кой не е чел. Имаме го в библиотеката, но не харесвам фентъзи романи“, възкликна дамата и повика кръстницата си Юлия, която бе неин жокер от публиката. Оказа се обаче, че и тя не знае. „Двоумя се между Фанагория и Нарния. Но може да е и Средната земя“, каза Юлия.
Тук водещият Михаил Билалов попита: „Вие за кое сте?“ „Ние сме за Фанагория, но може да е и Средната земя“, каза Йовка Димитрова. Затова поиска поиска и жокер „50:50“, като с негова помощ правилно маркира Средната земя в конкуренцията на Римската империя.
Участничката заключи 1500 лева като втора сигурна сума, а въпросът за нея бе: „През 1921 г. Едит Уортън става първата жена, която е удостоена с коя престижна награда?“ – Оскар, Пулицър, Нобелова награда или Грами.
Билалов попита коя награда за какво се дава, а библиотекарката отговори: „Оскар е за кино, Грами за пеене. Пулицър… Пулицър май за някакво изобретение беше, да не се изложа. А нобеловата награда е за голямо постижение“.
Тя реши да се обади на приятел – Александър Димитров от Димитровград, който й бил девер. Той в последния момент каза Пулицър и участничката му се довери, като това бе верният отговор. „Тази награда й е връчена за нейния роман „Невинни години“. Пулицър е за всичко, което е писано – статии, стихове, дори и графика“, каза й Билалов.
Въпросът за 2000 лева бе: „В коя книга от Стария завет се казва, че „който трупа познание, трупа печал“?“ – Изход, Еклисиаст, Числа или Битие.
„Тези чела ли си ги?“, пита Билалов, а отсреща получи отрицателен отговор.
„На библиотекар задаваме трети пореден въпрос, свързан с книга“, подчерта той, а малко след това с усмивка й каза с учителски тон: „За следващия път четирите книги – наизуст“.
Димитрова маркира Битие, без да знае отговора, но каза, че има сигурна сума от 1500 лева и реално няма риск.
Тук Билалов реагира малко странно: „Йовке, имам удоволствието… тоест една лоша новина за тебе – това е грешен отговор“, и добави, че верният е „Еклисиаст“.
Представянето на библиотекарката предизвика много коментари във фейсбук страницата. Ето и част от тях:
„Как може да каже Фанагория ? Вдигнах кръвното. Библиотекар, би трябвало да има знания за създаване на Българската държава! Дано да прочете моя коментар! Излагация!“
„Библиотекар да не знае за Пулицър???“
„Язък за 14-те хиляди тома книги!“
„Работи в библиотека, не знае каква награда е Пулицър. За изобретения била. Предният въпрос пак в нейната сфера, пак точно това пропуснала…“
„Как може да викаш за помощ във въпроса за Толкин жена 60+ ????!!!!!!“
„Преди време участваше също една библиотекарка, която беше скарана с книгите. Сега те не четат, а пазят книгите и отключват и заключват библиотеките“.
„Библиотекарката получи 3 въпроса тясно свързани с книгите, на които не можеше да отговори….“
Преди нея на стола на богатството седна доц. Николай Цеков, който работи в БАН.
След първите пет въпроса той бе попитан: „Кой е председател на Консултативния съвет за национална сигурност в България?“ – президентът, премиерът, омбудсманът или председателят на Народното събрание. Участникът веднага маркира вярно отоговор „А“.
Питането за 1500 лева бе „Коя е Неизвестната от Сена, чието изображение краси бохемските къщи в Париж от началото на ХХ в.?“ – Актриса, Модел, Удавница или Баронеса, на което той много бързо се ориентира към удавница и така продължи напред.
„Какво държат в ръце участниците в популярния в Саудитска Арабия ритуал арда?“, бе следващия въпрос на Билалов, който даде опциите Коран, Броеница, Сабя и Котка. Доцентът посочи, че няма какво друго да е освен сабя, за което се аргументира, но в крайна сметка реши да се подсигури с жокер „50:50“, с чиято помощ си затвърди предположението и посочи правилен отговор – сабя.
Въпросът за 3000 лева бе „Как е днешното име на град Вирит, в който Св. Георги убива змея?“ – Йерусалим, Бейрут, Назарет или Петра. Цеков поразсъждава и се насочи към Йерусалим и Назарет, но отново реши да се подсигури, обаждайки се на дъщеря си Цвета Цекова от София.
Тя го изненада с Бейрут, той я послуша и това се оказа правилно решение.
Последва питане №10: „Какво има на площта от близо 200 кв.м., завинаги дадена под наем на Великобритания в Окракоук, Северна Каролина?“ – Посолство, Гробище, Футболно игрище или Манастир. Участникът се насочи към гробище, но повика за подкрепа жокера си от публиката Юлиан.
Той също прецени, че може да е гробище, но не изключи футболното игрище. Доцентът обаче не пожела да рискува и си тръгна с 3000 лева.
Извън играта маркира посолство, но се оказа, че вярно е първоначалното му предположение – гробище.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: