Манчестър Юнайтед срази градския съперник Манчестър Сити с 2:0 на „Олд Трафорд“ в дербито от 29-ия кръг на английската Висша лига и се доближи на 3 точки от четвъртия Челси. „Червените дяволи“ оставиха футболистите на Хосеп Гуардиола на 25 точки зад лидера Ливърпул, който е само на две победи от до така жадуваната от 30 години насам титла.

„Гражданите“ имаха териториално превъзходство в началото и още в 10-ата минута създадоха първата голова възможност в мача. Люк Шоу позволи на Серхио Агуеро да му отнеме топката. Аржентинецът комбинира с Фил Фоудън, който намери Стърлинг на противоположния фланг и последният шутира фалцово, но Де Хеа изби в корнер. Три минути по-късно Агуеро направи за смях Хари Магуайър, прокарвайки топката между краката му, но в последния момент Неманя Матич изби в нов корнер.

Домакините отвърнаха в 16-ата минута с диагонален удар на Бруно Фернандеш, но Едерсон бе на мястото си и спаси. Все пак „червените дяволи“ успяха да нанесат своя удар точно след половин час игра. Възпитаниците на Оле Гунар Солскяер реализираха страхотен гол след заучено изпълнение на пряк свободен удар и шут на Антони Марсиал (30), който получи топката зад стената, след което я прокара под плонжа на Едерсон.

Минути преди почивката дойде и една от най-спорните ситуации. Фред проби много добре и навлезе в наказателното поле, падайки след съприкосновение с Отаменди. Съдията Майк Дийн вдигна жълт картон за симулация на бразилеца, но телевизионните повторения обаче показаха, че Отаменди рита крака на халфа на Юнайтед. В този случай реферът не прибегна до помощта на ВАР.

Winbet - победата е емоция! (18+)

В началото на втората част Сити натисна и стигна до гол чрез Серхио Агуеро, но той не бе зачетен след намесата на ВАР. Аржентинецът бе с милиметри зад отбраната на Юнайтед при паса на Рахийм Стърлинг и Майк Дийн отсъди засада. В ответната атака Едерсон бе на косъм да подари второ попадение на Юнайтед при върната към него топката, но късметът го покри и резултатът остана непроменен.

„Гражданите“ увеличаваха натиска си с всяка изминала минута, а домакините действаха предимно на контраатака. При една от тях Даниел Джеймс бе много близо до попадение, но диагоналният удар бе избит от вратаря Едерсон в корнер.

Четвърт час преди края Сити имаше страхотна възможност да изравни, но Стърлинг и Габриел Жезус последователно пропуснаха да се разпишат. Англичанинът не успя да засече добре прострелно центриране отдясно, а при добавката Де Хеа отрази удара на бразилеца.

До края футболистите на Хосеп Гуардиола не успяха да изравнят, а в последните секунди Едерсон сгреши фатално при подаване на топката с ръка и Скот Мактоминей (90+6) оформи крайния резултат. „Гражданите“ загубиха за втори път от Юнайтед този сезон във Висшата лига след 1:2 на „Етихад“ и общо трети във всички турнири.

Така „червените дяволи“ събраха 45 точки и се изкачиха на петата позиция, изоставайки на 3 от четвъртия Челси. „Гражданите“ остават втори с 57 точки, на 7 пред третия Лестър и на 25 зад лидера Ливърпул.

Манчестър Юнайтед – Манчестър Сити 2:0
1:0 Антони Марсиал (30), 2:0 Скот Мактоминей (90+6)

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Уан-Бисака, Линдельоф, Магуайър, Шоу, Уилямс (78 Баи), Матич, Фред, Фернандеш (88 Игало), Джеймс, Марсиал (78 Мактомини)

Манчестър Сити: Едерсон, Кансело, Отаменди, Фернандиньо, Зинченко (77 Менди), Родриго, Гюндоган, Фодън, Бернардо Силва (59 Марез), Стърлинг, Агуеро (59 Жезус)