Националният отбор на България приема Дания в мач от Група “В” на квалификациите за Мондиал 2014. “Лъвовете” започнаха добре пресявките за световното първенство в Бразилия – равен с Италия (2:2)  и победа над Армения (1:0). “Червеният динамит” от своя страна изигра само един мач – домакинското нулево равенство с Чехия.

Двубоят с датчаните ще бъде деветият мач в историята на българския национален отбор, който се играе на 12 октомври. През всичките години на своето съществуване “лъвовете” винаги печелят домакинските си мачове на тази дата – 3 пъти. В останалите пет мача, в които гостуваме, имаме 2 победи, 2 равенства и една загуба. Всъщност България няма поражение на 12 октомври от 65 години насам, след като през 1947 г. в Загреб отстъпваме на Югославия с 1:2 в мач от Балканската купа.

Именно с Балканската купа е свързан и първият мач на българските национали на 12 октомври. Този през 1930 г. завинаги остава в историята на “лъвовете”, тъй като е постигната първата победа на представителния тим – 5:3 над Румъния. Това става чак в 17-ия мач на националите, които преди това са записали 13 загуби и 3 равенства. 10 000 зрители се събират на стадион “Славия”, а България излиза в състав, съставен от играчите на само два отбора – “Левски” и Славия. Славистите са четирима – Любен Гиков, Никола Калканджиев-Колата, Никола Стайков-Толето и капитанът Велчо Стоянов. Толето реализира два гола (един от дузпа) за “лъвовете”, точни са още Велчо Стоянов и Васил Василев-Циката. Рудолф Ветцер се разписва на два пъти за Румъния, а Любен Гиков си вкарва автогол.

Следва 64-годишна пауза преди България отново да играе домакински мач на историческата за родния футбол дата 12 октомври. Това става в първия ни квалификационен мач за Евро`96 в Англия. След фурора на селекцията на Димитър Пенев на световното първенство в САЩ стадион “Васил Левски” е приел 45 000 зрители за двубоя с Грузия. Четвъртите в света побеждават с 2:0, но успехът идва през второто полувреме след появата на Емил Костадинов като резерва на мястото на Даниел Боримиров в 54-ата минута. Четири минути след това резултатът е открит от Костадинов, който пет минути по-късно оформя и крайния резултат.

Преди 10 години България приема Хърватия във втория си мач от квалификациите за Евро 2004 в Португалия, след като в първия двубой сме победили Белгия с 2:0 като гост. На 12 октомври 2002 г. е първият официален мач на “лъвовете” на ремонтирания стадион “Васил Левски”. Голяма роля за победата изиграва Димитър Бербатов, който подава на Стилиян Петров за попадението му в 21-ата минута, а 16 минути по-късно Бербатов сам бележи във вратата на Плетикоса. Още в третата минута на мача Бербо получава контузия на левия глезен, но остава на терена и е заменен след попадението си. В 39-ата минута на неговото място в игра влиза Георги Чиликов. След това е ясно - класирахме се на европейското първенство, където бяхме в една група с днешния съперник – Дания и загубихме от “червения динамит” с 0:2.

МАЧОВЕТЕ НА БЪЛГАРИЯ НА 12 ОКТОМВРИ
12.10.1930 г., Балканска купа
България – Румъния 5:3
1:0 Никола Стайков (11-дузпа), 1:1 Рудолф Ветцер (23), 2:1 Велчо Стоянов (34), 2:2 Рудолф Ветцер (43), 3:2 Асен Пешев (47), 4:2 Васил Василев (50), 5:2 Никола Стайков (52), 5:3 Любен Гиков (71-автогол)

12.10.1947 г., Балканска купа
Югославия – България 2:1
0:1 Трендафил Станков (12), 1:1 Първослав Михайлович (18), 2:1 Първослав Михайлович (43)