България победи с 1:0 Северна Ирландия пред над 11 000 зрители на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив в мач от Група C3 на Лигата на нациите. Това беше първи успех в официален мач за „лъвовете“ от близо две години – на 26 септември 2022 при гостуване на Северна Македония, отново в този турнир. Голът падна в 40-ата минута, когато след груба грешка на гостите в защита Алекс Колев пресече пас на вратаря и подаде на капитана Кирил Десподов, който на празна врата се разписа за 1:0.

С успеха България се изравни с Беларус на върха във временното класиране с 4 точки и голова разлика 1:0. Северна Ирландия е трети с 3, а на дъното е Люксембург с 0.

Десподов записа мач № 51 за националния отбор и така се изравни с легенди на българския футбол като вратаря Найденов, капитана на България от Англия'66 Борис Гаганелов и бронзовия медалист от САЩ'94 Ивайло Йорданов. С 51 мача е и бившият халф на ПСВ Айндховен Станислав Манолев.

В третата минута "лъвовете" организираха добро нападение, Мартин Минчев получи отляво и нанесе два последователни удара, които бяха блокирани и топката излезе в ъглов удар.

При корнера България имаше нова много добра възможност за гол, след като Георги Костадинов на първа греда отклони за Александър Колев, който стреля, Бейли Пейкок-Фарел спаси, Алекс Петков добави, а стражът отби в левия страничен стълб, след което улови топката.

Малко след това Северна Ирландия стигна до първата си възможност в срещата, след като Айзък Прайс получи топката на границата на наказателното поле и шутира от воле, но доста слабо и право в ръцете на Димитър Митов.

В 12-ата минута Радослав Кирилов пусна отляво за Фабиан Нюрнбергер, който проби и предостави центриране на Алекс Колев, който отклони топката с глава, но бе неточен. Десет минути след това Кирил Десподов стреля през човек от границата на наказателното поле, но встрани от вратата.

В 29-ата минута Пади МакНеър влезе изключително грубо в краката на Радослав Кирилов на около метър от наказателното поле, за което получи жълт картон. От свободния удар стреля Кирил Десподов, който пласира много добре топката, но бе спрян от десния страничен стълб.

В 35-ата минута България организира бърза контраатака, Десподов задържа топката на центъра и намери Ради Кирилов, който даде прекрасно извеждащо подаване за Алекс Колев, той се озова сам срещу вратаря и опита да го прехвърли, но изпълнението му бе твърде слабо и стражът на гостите улови.

Три минути по-късно Айзък Прайс получи дълго извеждащо подаване по въздух и нанесе удар към десния ъгъл, но нацели топката с външния фалц и я прати далеч покрай вратата на Димитър Митов.

България излезе напред в резултата в 40-ата минута! Алекс Колев пресече подаване на Бейли Пийкок-Фарел и мигновено пусна подаване за Кирил Десподов, който бе забравен от отбраната на Северна Ирландия и необезпокояван прати топката в празната врата за 1:0!

До края на първата част Северна Ирландия организира няколко нелоши нападения в опит да изравни резултата, но не се стигна до сериозни опасности пред българската врата и родните национали се оттеглиха с аванс от 1:0 на почивката на "Колежа".

Началният четвърт час на второто полувреме не предложи интересни положения пред никоя от двете врати, като България имаше леко териториално превъзходство, но без да създаде чиста голова ситуация към северноирландската врата.

В 68-ата минута Северна Ирландия беше много близо до изравнително попадение, след като

В 68-ата минута Северна Ирландия беше много близо до изравнително попадение, след като Шейн Лейвъри получи прехвърлящо подаване, което го остави сам срещу вратаря Димитър Митов, който зае добра позиция и се справи. В ситуацията дори имаше засада и евентуален гол нямаше да бъде зачетен.

След още няколко минути при ниско темпо с 87-ата минута гостите имаха добра възможност, след като Джамал Люис центрира за Шей Лейвъри, който от около точката за дузпата нанесе удар с глава, който премина над вратата на Димитър Митов.

България - Северна Ирландия 1:0

Най-интересното от мача:

1 - Начало!
3 - Живко Атанасов можеше да даде аванс за нашите след разбъркване в наказателното поле на гостите, но Бейли Фарел някак си спаси.
22 - Опасен удар от дистанция на Кирил Десподов мина встрани от вратата на Северна Ирландия.
26 - Конър Брадли нанесе първия точен удар по посока вратата на България, но Димитър Митов спаси без проблем.
30 - Греда за България! Десподов изпълни страхотно изпълнение на пряк свободен удар, но страничния стълб спаси северноирландците.
34 - Александър Колев получи страхотен пас от Илия Груев, но нападателя ни не успя да нанесе по-силен шут към вратата и вратаря на гостите спаси.
41 - ГОЛ за България! Колев се възползва от неразбирателство в защитата на гостите, подаде към Десподов и в опразнената врата, футболистът на ПАОК не сгреши за 1:0.
45+2 - Край на първата част

------------------------------------

46 - Начало на второто полувреме
68 - Шейн Лейвъри получи прехвърлящо подаване, което го остави сам срещу вратаря Димитър Митов, който зае добра позиция и се справи. В ситуацията дори имаше засада и евентуален гол нямаше да бъде зачетен.
87 - Джамал Люис центрира за Шей Лейвъри, който от около точката за дузпата нанесе удар с глава, който премина над вратата на Димитър Митов.