България победи Литва с 1:0 на "Васил Левски" в София и записа първи успех в световните квалификации за Мондиала в Катар догодина. Срещата се игра пред погледа на настоящия шеф на родния футбол Борислав Михайлов и претендента за поста му Димитър Бербатов, които бяха заели места през няколко метра на трибуните.

Последният успех за България в официален мач дойде през ноември 2019 година, когато победихме Чехия с 1:0 в европейска квалификация с гол на Васил Божиков.

Двубоят тази вечер очаквано започна с натиск на нашите и Кирил Десподов стреля към  вратата на съперника още в четвъртата минута. След четвърт час игра Кристиан Малинов също пропусна, а в 25-ата Георги Йомов се размина на сантиметри от това да се озове в голова позиция след прекрасен пробив.

Кирил Десподов пропусна най-чистото положение към момента в 31-ата минута, когато беше спрян от чудесна намеса на вратаря на Литва Ернестас Шеткус.

В следващите минути пред стража на гостите продължаваше да е горещо, но Кристиан Малинов пропусна да отбележи красив гол с пета в 39-ата минута.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Втората част започна равностойно, а литовците опитаха на два пъти да затруднят Георги Георгиев, но нашият страж се справи.

Малко преди да измине час игра треньорът на "лъвовете" Ясен Петров направи двойна смяна и пусна Димитър Илиев и Ивайло Чочев в игра, след което нашите отново взеха инициативата, а съперникът се прибра в собствената си половина.

Четвърт час преди края Кирил Десподов се озова в много добра позиция, изведен от Димитър Илиев, но вратарят на Литва излезе и изчисти топката. Минути по-късно Димитър Илиев стреля от няколко метра, но вратарят Шеткус спаси тима си за пореден път.

Стражът обаче капитулира в 82-ата минута, когато Ивайло Чочев скочи най-високо в наказателното поле след центриране на Десподов от фаул и с глава откри резултата (1:0). Минута по-късно Николай Михайлов беше изгонен с директен червен картон от резервната скамейка.

В продължението на мача Кирил Десподов пропусна да удвои аванса на нашите, след като стреля над вратата.

България е на трето място в класирането с 5 точки от 5 мача, пред Северна Ирландия (4 точки от три мача) и Литва - 0 точки от 4 мача. Начело е Италия с 10 точки от 4 мача, следвана от Швейцария с 6 точки от два двубоя.

БЪЛГАРИЯ - ЛИТВА 1:0
1:0 Ивайло Чочев (82')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
4' Първа опасна атака на България в мача! Десподов стреля директно от фаул, но бранител на Литва внимаваше и изчисти насочената към близката греда топка.
16'  Страхотен удар към вратата на Литва! Кристиан Малинов опита силен удар в далечния ъгъл, но не уцели рамката.
19' Неприятна ситуация пред нашата врата! Топка към далечната греда за Роландас Баравикас, но малко не му достигна, за да отправи удар.
23' Груб фаул срещу Кирил Десподов! Ясен Петров ръкомаха бесен край тъча!
25'  Хубав пробив на Йомов в наказателното поле, но в последния момент си поведе малко по-дълго топката и защитник на Литва успя да стигне до нея.
29' Нова възможност за нашите! Костадинов изведе Йомов на десния фланг и той центрира без забавяне. Ударът на Десподов от въздуха обаче бе много неточен.
31'  Какъв шанс за България! Кирил Десподов получи топката и стреля веднага, но вратарят на Литва спаси тима си от сигурен гол.
39'  Нов сериозен пропуск! Десподов намери Кристиан Малинов в наказателното поле, той опита красив удар с пета, но топката премина на сантиметри покрай гредата.
41' Кирил Десподов проби отдясно и падна на границата на наказателното поле, но реферът замълча.
45+1' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
48' Атака за литовците! Казлаускас се бори за добра позиция в наказателното поле, но Петко Христов се справи.
51' Удар на Тодор Неделев, но вратарят на Литва изби топката.
55' Шанс за Литва! Роландас Баравикас опита удар от дистанция, но Георгиев внимаваше и отрази шута му.
58'  Двойна смяна за България! Излизат Георги Костадинов и Тодор Неделев, в игра Димитър Илиев и Ивайло Чочев.
60' Няколко поредни корнера пред вратата на Литва, но отбраната на гостите се справи.
67' Много опасна атака на Литва, но има засада при извеждащия пас.
70'  Играта е спряна! Юстас Ласикас лежи на терена, а от устата му тече кръв след борба за топката с Кристиан Малинов и неволен удар с бутоните в лицето.
74'  Страхотен пропуск на Десподов! Димитър Илиев го изведе срещу вратаря на Литва, но той излезе и се хвърли в краката на нападателя.
76'  Нова смяна за България! Излиза Георги Йомов, в игра Спас Делев.
78'  Нова прекрасна възможност за нашите! Димитър Илиев стреля от движение, но Шеткус пак е последна преграда пред гола.
82'  ГООООЛ за България! Ивайло Чочев надскочи отбраната на Литва и с глава се разписа за 1:0.
83'  Червен картон за Николай Михайлов за реплики към главния съдия.
88' Хубаво центриране на Кирил Десподов към Атанас Илиев, но нападателят се забави.
90' Шест минути продължение на мача.
90+3'  Какъв пропуск! Димитър Илиев проби отдясно, подаде на Десподов, но той стреля високо над вратата.
90+3'  Още две смени в нашия отбор! Излизат Кристиан Малинов и Атанас Илиев, в игра Калоян Кръстев и Андреа Христов.
90+6' Край на мача.

BulgariaБЪЛГАРИЯ: 23. Георги Георгиев, 2. Иван Турицов , 5. Петко Христов, 4. Валентин Антов, 14. Антон Недялков, 7. Георги Костадинов (58'  18. Ивайло Чочев ) ), 8. Тодор Неделев (58  20. Димитър Илиев) 16. Кристиан Малинов (90+4'  3. Андреа Христов)), 17. Георги Йомов (76'  9. Спас Делев), 19. Атанас Илиев (90+3 21. Калоян Кръстев), 11. Кирил Десподов
Резерви:1. Даниел Наумов, 13. Николай Михайлов , , 6. Бирсент Карагарен,10. Радослав Кирилов, 12. Доминик Янков, 15. Васил Божиков , 22. Илиан Илиев
Селекционер: Ясен Петров

ЛИТВА: 16. Ернестас Шеткус, 23. Роландас Баравикас, 8. Едгарс Уктус, 6. Бенас Шаткус, 17. Юстас Ласикас, 14. Викинтас Сливка (82'  20. Домантас Шимкус ), 19. Линас Мегелаитис (87  2. Линас Климавичус), 9. Донатас Казлаускас (71' 18. Овидиус Вербикас), 11. Арвидас Новиковас, 10. Едгарс Дубикас (46'  7. Елигиюс Янкаускас ) , 22. Федор Черних
Резерви:1.Титас Крапикас, 12. Едвинас Гертмонас,, 3. Витас Гашпитис, 4. Мартинас Дапкус, 5. Каролис Узела, 13. Доминикас Бараускас, 15. Ваидас Славикас, , 21. Артемиус Тутишкинас
Селекционер: Томаш Ражнаускас

София, ст. "Васил Левски"
Съдия: Джон Бийтън (Шотландия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия