ЦСКА посреща Славия на Златомир Загорчич в опит да измие срамното петно от загубата с 0:3 от Спартак (Варна) преди две седмици. В последните години сръбският специалист на няколко пъти беше близо до треньорския пост в Борисовата градина, но се разминаваше с него. За момента бившият национал на България си остава само съперник на "армейците". Интересно е, че за Загорчич, който вече натрупа солиден треньорски стаж у нас. ЦСКА се явява най-неудобният съперник, но и той е черна котка за гранда на Националния стадион "Васил Левски".

В общо 18 дуела начело на Литекс и Славия Заги е постигнал само две победи, едната от които дори не му донесе поводи за радост, тъй като беше в полуфинал-реванш за Купата на България. Тя доведе до продължения и дузпи, при които воденият от него Славия загуби. В останалите 16 мача сърбинът е регистрирал 5 равенства и 11 поражения. Няма друг роден отбор, срещу който Заги да има по-лош актив. Неговият баланс срещу Лудогорец е 4 победи, 4 равенства и 12 загуби в 20 двубоя във всички турнири, а срещу Левски – 6 успеха, 2 ремита и 8 поражения в 16 срещи.

Интересно е, че въпреки че статистиката на 53-годишния сърбин срещу ЦСКА цялостно е доста негативна, мачовете на Националния стадион са изключение от правилото. А именно там предстои днес от 19:00 часа да се срещнат "червени" и "бели" заради реконструкцията на „Българска армия“. Загорчич създава проблеми на 31-кратните шампиони и в двете си досегашни срещи с тях на „Васил Левски“. Това се случва пред 2017 и 2018 година, когато отборът му не може да домакинства на собствения си стадион заради липсата на лиценз и е принуден да посреща съперниците си в центъра на столицата.

На 15 юли 2017 г. Славия шокира ЦСКА на Стамен Белчев още в откриващия кръг на новия сезон. "Армейците" са преминали преходния сезон след завръщането от „В“ група и са изиграли много силни плейофи, което е вдигнало много очакванията към тях. Феновете в сектор „Г“ издигат хореография: „Напред към 32-ата“. Настроението в редиците на "червените" е приповдигнато, а в 28-ата минута Фернандо Каранга ги извежда напред в резултата. „Белите“ обаче следват стриктно своя план, не дават задна и показват, че няма сами да се бият. Нещо повече през втората част Ивайло Димитров-Косъма изравнява и донася точка на своя тим.

Година по-късно упражнението на „Васил Левски“ се повтаря в още по-неприятен за ЦСКА вид. На 2 декември 2018-а гол на Янис Карабельов в началото на втората част носи първата и единствена до момента победа на Заги над "армейците" в Първа лига.

Сега сърбинът за трети път ще срещне ЦСКА на Националния стадион и го хваща в може би най-подходящия момент да запише нова победа и да предизвика сериозни трусове в Борисовата градина.

12.04.2022 Купа на България Славия – ЦСКА 0:2 „Александър Шаламанов“
21.04.2022 Купа на България ЦСКА – Славия 0:2 (7:6 след дузпи) „Българска армия“
11.09.2022 Първа лига ЦСКА – Славия 2:0 „Българска армия“
01.12.2023 Първа лига Славия – ЦСКА 1:1 „Александър Шаламанов“
05.12.2023 Купа на България Славия – ЦСКА 0:1 „Александър Шаламанов“
Баланс: 2 победи, 5 равенства, 11 загуби, голова разлика 10-20
* Текст и статистика на в. "Тема Спорт".