ЦСКА стана за резил във Варна, допускайки катастрофална загуба с 0:3 от новака в елита Спартак. "Соколите" тотално надиграха неузнаваемите футболисти на Томислав Стипич и трите гола са най-малкото, с което столичани се отърваха.

"Червените" бяха разплакани от бившия си футболист Ахмед Ахмедов. Голмайсторът на Втора лига от миналия сезон отбеляза две попадения днес - в 14-ата и 39-ата минути, а в 59-ата точен във вратата на Иван Дюлгеров беше и Филип Лесняк - 3:0.

Играчите на Александър Томаш отправиха цели 14 удара към вратата на гостите от София, от които 8 точни. ЦСКА имаше само два точни, като втория дойде чак в края на срещата от третия кръг. "Червените" тотално разочароваха феновете си с безидейната си игра днес.

Спартак (Варна) не беше побеждавал ЦСКА от цели 27 години. За последно "соколите" надделяват срещу "армейците" с 2:1 през 1997 г. на „Коритото“.

Футболистите на Томаш прегазиха "червените" през първото полувреме. Ударите към вратата на ЦСКА бяха цели 7, от които 6 точни, което е изключително унизително за "армейците". Като по чудо "соколите" не стигнаха до още по-изразителна преднина в резултата преди почивката.

Първият точен удар беше още във втората минута, когато Ахмед Ахмедов се освободи добре от централните защитници на гостите пред наказателното поле и отправи удар с десния крак, но право в ръцете на Иван Дюлгеров.

В 13-ата минута Кристиан Илич изведе Ахмедов сам срещу Дюлгеров, но стражът изби в корнер. След изпълнението му Aлександър Цветков стреля, насочвайки топката към Ахмедов. Бившият футболист на ЦСКА майсторския я отклони с пета в мрежата на "червените", изправяйки на крак публиката на домакините - 1:0.

В 21-ата минута Спартак като по чудо не поведе с 2:0. Антонио Вутов изведе Ахмедов фронтално срещу Дюлгеров. Таранът пробва да вкара, "копвайки" топката, но бившият страж на Черно море успя да избие. Последва нов шут на нападателя, който бе блокиран, а след него Ивей Ромееш отправи силен удар под ъгъл, но и този път Дюлгеров изби. Шест минути след това домакините разиграха добре в центъра, след което топката стигна до Вутов, който изведе Ахмедов на стрелкова позиция, но ударът на голмайстора завърши в левия страничен стълб.

"Соколите" продължиха да доминират и в 39-ата минута поведоха с 2:0. Вратарят Мартин Величков пусна дълъг пас към Ивей Ромееш, който бе притиснат от противник пред наказателното поле, но успа да подаде вляво към връхлитащия Ахмедов. Голмайсторът реализира с изстрел с левия крак от десетина метра.

В началото на втората част Стипич потърси промяна с четворна смяна. В игра се появиха новото попълнение Джейсън Локило, както и Иван Турицов, Браян Кордоба и Матиас Фаетон. В 56-ата минута удар на Тибо Вион беше спасен от Мартин Величков.

Кошмарът за ЦСКА стана пълен в 59-ата минута, когато Филип Лесняк получи подарък от Лумбард Делова пред наказателното поле, откъдето стреля силно, топката рикошира в дясната греда, след което се удари в гърба на Иван Дюлгеров и за трети път влетя в мрежата му - 3:0.

След това темпото на игра спадна, а "червените" така и не намираха верния път към вратата на Спартак. Четвърт час преди края на мача се наложи стражът на домакините Мартин Величков да бъде изнесен на носилка, тъй като се контузи. До края на вратата на домакините беше Никола Виденов.

В 83-ата минута ЦСКА стигна до едва втория си точен удар в мача. Отправи го Георги Чорбаджийски с глава, но не затрудни резервния страж на "соколите".

Секунди след началото на добавеното време Матиас Фаетон бе фаулиран от Виденов в наказателното поле на домакините, но не бе отсъдена дузпа заради засада на нападателя на гостите. До края избраниците на Стипич не стигнаха дори до почетен гол и записаха срамна загуба.

Сладката победа изкачи Спартак на второто място със 7 точки. Лидерът Левски има 9. ЦСКА остава с 3 точки в актива си в средата на класирането.

В следващия кръг Спартак ще гостува на Славия. Мачът на стадион „Александър Шаламанов“ е на 9 август. За ЦСКА пък предстои гостуване в Бистрица на ЦСКА 1948 на 11 август (неделя).

Димитър Бербатов беше сред зрителите на мача във Варна. Той изгледа срещата в компанията на техническия директор на ЦСКА Михаил Александров.

СПАРТАК (Варна) - ЦСКА 3:0
1:0 Ахмед Ахмедов (14), 2:0 Aхмед Ахмедов (39), 3:0 Филип Лесняк (59)

По-интересното по минути
1 - Начало на мача.
2 - Първи точен удар в срещата. Ахмед Ахмедов финтира Лумбард Делова пред наказателното поле на ЦСКА и стреля, Иван Дюлгеров улови топката.
14  ГОЛ! 1:0 за Спартак след попадение на Ахмед Ахмедов. Aнтонио Вутов центрира от корнер, Александър Цветков засече с глава, топката стигна до Ахмедов, който отблизо с пета я насочи в мрежата на гостите.
* Бившият футболист на ЦСКА не се зарадва след гола, показвайки уважението си към "червените".
21  Нов шанс за Спартак. Вутов изведе отлично Ахмедов, който опита да прехвърля технично Иван Дюлгеров, той обаче внимаваше и успя да спаси.
27  ГРЕДА! "Соколите" отново тормозят "червените". Вутов пусна пас към Ахмедов, който нацели левия страничен стълб.
39  ГОЛ! 2:0 за Спартак. Ромееш Ивей получи топката пред наказателното поле, съперник го притисна, но той подаде вляво към Ахмедов, който се разписа за втори път.
45+2 - Край на първото полувреме.
---------------
46 - Начало на второто полувреме.
59  ГОЛ! Спартак продължава да унижава ЦСКА - 3:0! Филип Лесняк се възползва от подарък на Делова пред наказателното поле и шутира мощно, топката се отклони в дясната греда и рикошира в тялото на Иван Дюлгеров преди да влети в мрежата му.
73  Вратарят Мартин Величков е с контузия и в игра ще се появи Никола Виденов.
83 - Едва втори точен удар за ЦСКА, Чорбаджийски засече топката с глава, Виденов спаси.
90 - Добавеното време е 6 минути.
90+1  Фаетон падна за дузпа, но е маркирана засада при паса към него.
90+7 - Край на мача. Спартак размаза ЦСКА с 3:0.

СПАРТАК (Варна): 76. Мартин Величков (75  89.Никола Виденов), 4. Франьо Пърце, 44. Ангел Грънчов (к) , 5. Йоан Бауренски, 21. Па Конате  (74 11.Виктор Митев), 6. Александър Цветков, 8. Филип Лесняк , 14. Ивей Ромееш, 16. Кристиан Илич,  39. Антонио Вутов (58  88.Радослав Димитров), 29. Ахмед Ахмедов  (90+2  99. Даниел Халачев)
Резерви: 89. Никола Виденов, 3. Матео Петрашило, 7. Бернардо Коуто, 11. Виктор Митев, 18. Даниел Иванов, 22. Александър Янчев, 77. Любослав Маринов, 88. Радослав Димитров, 99. Даниел Халачев
Tреньор: Александър Томаш

ЦСКА: 25. Иван Дюлгеров, 3. Сейни Санянг (46  19.Иван Турицов ), 4. Християн Петров, 5. Лумбард Делова (72  30.Петко Панайотов), 15. Тибо Вион , 26. Марселино Кареасо, 8. Станислав Шопов (46  22.Джейсън Локило), 10. Джонатан Линдсет (к), 14. Тобиас Хайнц (46  11.Матиас Фаетон), 7. Улаус Скаршем (46  13.Браян Кордоба), 16. Георги Чорбаджийски
Резерви: 12. Марин Орлинов, 13. Браян Кордоба, 22. Джейсън Локило, 19. Иван Турицов, 29. Иван Тасев, 91. Йоан Борносузов, 11. Матиас Фаетон, 30. Петко Панайотов, 24. Юлиан Илиев
Tреньор: Томислав Стипич

Варна, стадион "Спартак"
Съдия: Радослав Гидженов

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР