Ръководството на "Левски" официално поиска от БФС да присъди на тима служебна победа срещу ЦСКА за първия 1/8-финален мач от турнира за купата на България между двата отбора, който се игра на 16 ноември и завърши 0:0. Изтъкнатата причина е, че "армейците" не пуснаха Ивайло Чочев в младежкия национален отбор за евроквалификацията с Дания, за да играе за клубния си тим срещу "Левски", както и се случи всъщност. От "Герена" се позовават на правилниците на ФИФА, твърдейки, че БФС трябва да уважи молбата им. "Сините" дори отправиха апел към ръководните фактори на българския футбол да вземат всички нужни мерки и да спазят правилниците на ФИФА и УЕФА, които предвиждат присъждане на служебна загуба за противника в подобен случай.

Мнозина обаче започнаха да се присмиват на клуба от "Герена" заради молбата му. В ЦСКА дори и не си помислят, че може да загубят със служебното 0:3 от "Левски".

Футболният агент и адвокат по спортно право Георги Градев опроверга претенциите на "сините", разпространявайки извадка от правилника на ФИФА.

Ето какво написа по този повод Градев, който обяснява, че БФС не е спазил срока при пращане на повиквателните и поради тази причина ЦСКА, Лудогорец и Берое не са длъжни да пуснат своите състезатели в националния отбор, заради което не могат да бъдат санкционирани:

Клубовете са задължени да освободят играчите, ако тези играчи са повикани от БФС или от друга асоциация, за да играят за националния отбор, без значение дали става дума за мъжкия отбор, за отбора до 21 г., до 19 г. и т.н. Освобождаването на играчите е задължително само на датите, изброени в координирания международен мач календар на ФИФА или при решение на Изпълнителния комитет на ФИФА (например за благотворителен мач, или ако е променена датата на даден мач поради форсмажор). Във всички останали случаи клубовете не са длъжни да освобождават своите играчи.

Срокът за изпращане на писмена повиквателна от БФС до играча и неговия клуб е 15 дни преди датата на мача и не може да бъде съкратен. Той важи еднакво и за българските играчи, състезаващи се в чужбина, и за тези от вътрешното първенство. Английската футболна асоциация се е опитала наскоро да спори с ФИФА, че този срок важи само за играчите, които играят в чужбина, но ФИФА е пояснила, че този срок важи еднакво и за играчите от местното първенство, и за тези, състезаващи се в чужбина, както и за всички национални отбори (мъже, до 21 г. и т.н.), позовавайки се на принципа на равно третиране на страните. Ако този срок не е спазен от БФС, клубът не е длъжен да освободи играча. БФС традиционно не спазва този срок по отношение на играчите от вътрешното първенство, което автоматично дава право на нашите клубове да не освобождават играчите си за националния отбор, ако те така преценят.

В случаите с Чочев, Терзиев и Горанов повиквателните са получени в клубовете на 08.11.2013 г., а първият мач на България 21 год. е бил на 15.11.2013 г. При това положение, нито ЦСКА, нито Лудогорец, нито Берое може да бъде наказан за това, че не е пуснал играча си.

000_pravilnik.jpg


000_pravilnik1.jpg