Тази вечер Христо Стоичков за втори път ще излезе на "Герена" в официален мач. Воденият от Камата Литекс гостува на "Левски" от 18:00 часа в първи 1/4-финал за Купата на България.

Преди мача на "сините" и "оранжевите" на 5 октомври миналата година, Камата не беше излизал на "Герена" не само като треньор, но и като футболист. Тогава тимът му отстъпи с 1:2, а на 29 март 2012-а Ицо наказа "сините" с 1:0 като наставник на Литекс и ги отказа от титлата.

Общо Стоичков има 9 победи над "Левски" и тази вечер преследва 10-ата. "Сините" не само си патеха от него като футболист на ЦСКА, а и сега имат проблеми, когато кавалерът на "Златната топка" вече е наставник на Литекс. От общо 14 сблъсъка с "Левски" Камата е записал 4 загуби.

Само преди дни воденият от него млад тим на "оранжевите" разплака любимия му ЦСКА, побеждавайки с 2:0 насред Борисовата градина с 2 гола на Армандо Ваюши. Много скоро ще разберем дали и "Левски" ще си изпати от голобрадите момчета на Стоичков.

Стоичков като футболист срещу “Левски”

9 март 1985, “А” група
“Левски” – ЦСКА 3:1
(дебютира в дербито, влиза в 62-ата минута като резерва на мястото на Илия Войнов)

19 юни 1985, КБ, финал
ЦСКА – “Левски” 2:1
(титуляр, играе 90 минути)

23 ноември 1986, “А” група
ЦСКА – “Левски” 1:0

13 май 1987, КБ, финал
(титуляр, играе до 88-ата минута, заменя го Александър Чавдаров)

30 май 1987, “А” група
(1 ГОЛ, титуляр, играе 90 минути)

23 август 1987, “А” група
“Левски” – ЦСКА 2:2

13 февруари 1988, КСА-осминафинал
ЦСКА – “Левски” 0:3
(титуляр, играе 90 минути, изпуска дузпа)

1 април 1989, “А” група
(титуляр, в 46-ата минута е заменен от Лъчезар Танев, който бележи двата гола за ЦСКА)

1 октомври 1989, “А” група
ЦСКА – “Левски” 5:0
(4 ГОЛА, титуляр, играе 90 минути)

7 април 1990, “А” група
(титуляр, излиза с №4 на гърба, играе 90 минути)

ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ:

"ЛЕВСКИ": Пламен Илиев, Роман Прохазка, Даниел Димов, Димитър Везалов, Нуно Пинто, Стефан Велев, Владимир Гаджев, Илиян Йорданов, Гари Родригес, Рене Михелич, Базил Де Карвальо
Контузени: Кристовао Рамос, Орлин Старокин
Наказани: Станислав Ангелов, Дъстли Мулдер
Треньор: Илиан Илиев

ЛИТЕКС: Илко Пиргов, Страхил Попов, Николай Бодуров, Илия Миланов, Антон Недялков, Александър Цветков, Томи Костадинов, Армандо Ваюши, Георги Миланов, Ванжер, Исмаил Иса
Контузен: Небойша Йеленкович
Наказани: няма
Треньор: Христо Стоичков

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
* За Купата на България "Левски" и Литекс са играли 13 мача помежду си - 6 в столицата, 6 в Ловеч и един на неутрален терен - в Стара Загора. Равносметката е: 8 победи за "Левски", 2 равенства и 3 победи за Литекс при голова разлика 25:14 в полза на "сините".

* В шест от сблъсъците "Левски" е бил краен победител, а Литекс - в 3. От 13-те срещи 3 са от 1/16-финали, 2 са 1/8-финали, 4 са 1/4-финали, 2 са 1/2-финали и 2 са финали.

* На разменено домакинство двата тима са се срещали 4 пъти, като "Левски" е бил в 3 случая краен победител, а Литекс - само веднъж.

* На 2 пъти крайният победител е бил определян след изпълнение на 11-метрови наказателни удари. Двата мача са се играли в града на люляците на четвъртфинали и в двата случая домакините побеждават с 4:2 през 2008 и с 4:3 през 2011 година.

* Двата тима са играли 2 пъти на финал, като и в двата случая Левски е триумфирал с националната купа - в София и в Стара Загора.

* За пръв път двата съперника се срещат в първи 1/16-финал на 1 март 1964 година в столицата. Мачът завършва с победа на "сините" с 8:0 след голове на Хр.Илиев-Патрата - 3, Аспарухов - 3, Д.Йорданов-Кукуша и Ал.Варадинов. На реванша след 2 дни в Ловеч "сините" отново бият - с 3:2.

* На неутрален терен е игран един мач в Стара Загора - финал, и "Левски" бие с 1:0 след продължения и гол от дузпа на Седрик Бардон в 111-ата минута.

* Най-много голове за "Левски" в мачовете срещу Литекс за Купата са вкарали: 5 - Г.Аспарухов, 3 - Хр.Илиев и 2 - Д.Йорданов.

* За Литекс най-резултатни с 2 гола са Д.Беляков и Св.Тодоров.

* За "Левски" са отсъдени 2 дузпи и те са реализирани от Владимир Йонков и Седрик Бардон.

* За Литекс са отсъдени 3 дузпи и те са вкарани от Св.Тодоров - 2, и Том.

Заб.: Фактите и статистиката са от вестник "Тема Спорт".