ЦСКА приема “Левски” в днешното издание на вечното дерби. Това ще бъде 16-и мач между двата гранда на българския футбол, който ще се играе през октомври. “Червените” имат предимство в двубоите през този месец. В досегашните 15 срещи “армейците” имат 6 победи и 4 загуби.

"Сините” нямат успех над ЦСКА през октомври от 15 години. Последната победа на “Левски” през месеца беше на 24 октомври 1997 г., когато печелят с 1:0 на стадион “Васил Левски”. Победното попадение е реализирано от Георги Иванов в 84-ата минута, когато засича прострелно центриране на Владимир Иванов. Това е дебют във вечното дерби за Гонзо и негов първи гол. Малко преди това Ивайло Андонов пропуска дузпа за ЦСКА, а след последвалото меле нападателят получава червен картон.

Това е единствената загуба на ЦСКА от “Левски”, когато “червените” са домакин на вечното дерби през октомври. В останалите 7 случая “армейците” имат 4 победи и 3 равенства.

Първата октомврийска победа на “червените” като домакин е при знаменития успех с 5:0 през 1989 г., когато Трифон Иванов открива резултата, а Христо Стоичков довършва “сините” с 4 попадения.

През октомври пада и най-бързото попадение във вечното дерби. Това става на 30 октомври 1999 г., когато Димитър Иванов с глава се разписва за ЦСКА в 36-ата секунда. Това е и единственият гол в мача, след като в 79-ата минута Милен Петков удря гредата от дузпа, отсъдена за фаул на Димитър Иванков срещу Асен Букарев. Срещата ще се запомни с изпочупените седалки на Сектор “Б” на стадион “Българска армия”.

ВЕЧНОТО ДЕРБИ ПРЕЗ ОКТОМВРИ

23.10.1957 г., КСА, 1/2-финал
"Левски" – ЦСКА 2:0 сл. прод. (0:0 в ред. време)
1:0 Хр. Илиев (99), 2:0 Д. Йорданов (115)

06.10.1963 г., “А” група
"Левски" – ЦСКА 2:1
1:0 Ал. Костов (27), 2:0 Димитър Йорданов (66), 3:0 Н. Цанев (87)

29.10.1967 г., “А” група
"Левски" – ЦСКА 1:1
0:1 Димитър Марашлиев (10), 1:1 Георги Соколов (61)

29.10.1977 г., “А” група
"Левски" – ЦСКА 4:1
1:0 Й. Йорданов (9), 2:0 Пл. Николов (29), 3:0 Й. Йорданов (47), 4:0 А. Станков (58), 4:1 Ст. Стефанов (68)

07.10.1980 г., “А” група
ЦСКА – "Левски" 2:2
0:1 П. Панов (32), 1:1 Сп. Джевизов (64), 2:1 М. Вълков (69), 2:2 А. Станков (82)

01.10.1989 г., “А” група
ЦСКА – "Левски" 5:0
1:0 Тр. Иванов (34), 5:0 Хр. Стоичков (49, 55, 61-д, 76)

20.11.1990 г., “А” група
"Левски" – ЦСКА 0:1
0:1 Г. Георгиев (10)

17.10.1992 г., “А” група
"Левски" – ЦСКА 1:3
0:1 К. Метков (10), 1:1 Пл. Гетов (60), 1:2 К. Метков (69), 1:3 Ст. Драганов (82-д)

ЦСКА – "Левски" 1:1
0:1 Е. Цихмейструк (46), 1:1 Иво Тренчев (47)

26.10.2002 г., “А” група

ЦСКА – "Левски" 3:0
1:0 М. Мукаси (11), 2:0 Св. Петров (45), 3:0 М. Мукаси (55)

31.10.2003 г., “А” група
0:1 Е. Гъргоров (53), 1:1 Т. Колев (54)

17.10.2004 г., “А” група
1:0 Ст. Сакалиев (10), 2:0 Хр. Янев (45-д), 2:1 Д. Телкийски (52), 2:2 Д. Боримиров (60)