ЦСКА победи трудно с 1:0 Арда (Кърджали) в мач от 27-ия кръг на Еfbet Лига. Срещата беше първа от челната шестица на плейофите, а с успеха "армейците" се изкачиха на второто място с 53 точки, измествайки Локомотив (Пловдив) (52), който обаче е с мач по-малко. Арда е четвърти с 45 точки.

Двубоят тази вечер на стадион "Българска армия" ще остане в историята на българския футбол с това, че за пръв път в официален мач от родния шампионат беше използвана системата ВАР. Видео асистент реферът влезе само веднъж в действие - малко преди края на срещата, когато домакините претендираха за дузпа за фаул срещу Брадли Мазику. ВАР обаче не донесе наказателен удар за ЦСКА.

Отборът на Любослав Пенев все пак успя да стигне до трите точки. В герой се превърна Юрген Матей, който реализира с глава в 88-ата минута - 1:0.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

"Червените" започнаха по-добре, но чистите ситуации пред Иван Караджов липсваха в началните минути. В 23-ата беше най-интересната ситуация до момента. Тиаго Родригес центрира отдясно към Жорди Кайседо, който засече с глава, но над вратата. В 39-ата минута ЦСКА отново бе близо до откриване на резултата, когато Кайседо изведе Варела на стрелкова позиция, но шутът на аржентинския полузащитник мина покрай гредата в аут. До почивката не се случи нищо интересно.

През втората част в игра за домакините се появи Греъм Кери, който замени Енрике Рафаел. Още с първото си отиграване ирландецът овладя в наказателното поле и бе повален, но съдийски сигнал не последва, нито пък сигнал от стаята за ВАР. В 61-ата минута Любослав Пенев извърши три смени, вкарвайки в игра Бисмарк Чарлс, Брадли Мазику и Джером Синклер. Извадените бяха Кайседо, Варела и Йомов. Веднага след промените Бисмарк Чарлс бе изведен сам срещу Караджов, който успя да спаси. Малко след това Тибо Вион отправи силен удар към вратата на Арда, стражът отново изби.

Последва опасна контраатака за тима от Кърджали, при която Емил Мартинов стреля с глава, а Бусато демонстрира отличен рефлекс и изби топката в корнер. В 75-ата минута беше ситуацията с падането на Мазику и претенциите за дузпа на ЦСКА, но след намесата на ВАР съдията Станимир Тренчев реши да не посочва бялата точка.

"Армейците" вдигнаха оборотите и засилиха натиска си към вратата на Арда. В 88-ата Юрген Матей засече с глава страхотно центриране на Амос Юга отдясно и откри резултата, пращайки топката в далечния ъгъл на Караджов - 1:0. ЦСКА удържа преднината си до края и прибави нови три точки в актива си.

Припомняме, че "армейците" и Арда ще спорят и на финала за Купата на България - на 19 май.

1 - Начало на срещата.
23 - Тиаго Родригес центрира от десния фланг, Жорди Кайседо се извиси над бранителите на Арда, но не успя да насочи топката в очертанията на вратата на Иван Караджов.
39 - Енрике Рафаел и Жорди Кайседо разиграха добре, нападателят върна към границата на наказателното поле, откъдето Варела стреля силно, но неточно.
45 - Удар на Варела беше блокиран и Иван Караджов отново не беше затруднен.
45 - Край на първото полувреме. До момента не се наложи да бъде използвана системата ВАР.
----------------
46 - Начало на второто полувреме.
48  ЦСКА претендира за дузпа. Съдията Станимир Тренчев не видя основания за 11-метров наказателен удар и остави играта да продължи.
50  Първи точен удар във вратата на Арда. Отправи го Тибо Вион, но Караджов няма затруднения с улавянето на топката.
52 - Първи удар към вратата на Бусато. Нанесе го Тонислав Йорданов, който засече центриране отдясно, топката излезе в аут.
62  Отличен шанс за "червените". Резервата Бисмарк Чарлс получи извеждащ пас, излезе сам срещу Караджов, стреля право в стража на Арда, който изби в корнер.
67  Тибо Вион отправи мощен удар от 20-ина метра, Караджов беше на мястото си и спаси.
68  Блестяща намеса на Бусато не позволи на Арда да поведе. Емил Мартинов засече с глава центриране отдясно, насочи топката в долния ляв ъгъл на вратаря на ЦСКА, който спаси с една ръка.
75  Домакините с претенции за дузпа за фаул срещу Брадли Мазику. ВАР влиза в действие!
78  След разглеждането на ситуацията беше преценено, че няма наказателен удар и съдията Станимир Тренчев поднови играта, която беше прекъсната за около 2 минути заради намесата на ВАР.

82 - Удар на Румен Руменов премина покрай целта в аут.
88  ГОЛ! ЦСКА поведе с попадение на Юрген Матей, който засече с глава центрираната от Амос Юга топка отдясно, пращайки я в далечния ъгъл на Иван Караджов.
90 - Прехвърчат искри на терена, след като Матей и Емил Мартинов се сдърпаха.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+5 - Край на мача. ЦСКА победи Арда с 1:0.

ЦСКА София
ЦСКА: 1.Густаво Бусато, 2.Юрген Матей , 4.Мено Кох, 19.Иван Турицов, 15.Тибо Вион (76  27.Мартин Смоленски), 21.Амос Юга, 5.Федерико Варела (61  18.Брадли Мазуку), 7.Енрике Рафаел (46  8.Греъм Кери), 10.Георги Йомов (61  24.Джером Синклер), 20.Тиаго Родригес (к), 30.Жорди Кайседо (61  17.Бисмарк Чарлс)
Резерви: 25.Димитър Евтимов, 8.Греъм Кери, 17.Бисмарк Чарлс, 18.Брадли Мазику, 24.Джером Синклер, 27.Мартин Смоленски, 28.Пламен Гълъбов
Треньор: Любослав Пенев

АРДА:
12.Иван Караджов (к), 4.Милен Стоев, 24.Алекс Петков, 8.Милен Желев, 11.Александър Георгиев (80  77.Мартин Костадинов), 19.Румен Руменов, 20.Деян Лозев, 27.Емил Мартинов, 33.Иван Тилев, 80.Лъчезар Котев, 98.Тонислав Йорданов
Резерви: 36.Васил Симеонов, 13.Никола Таравел, 18.Георги Атанасов, 77.Мартин Костадинов
Треньор: Николай Киров

София, стадион "Българска армия"
Съдия: Станимир Тренчев

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение