България загуби с 1:2 от Финландия у дома в предпоследен двубой от група 4 на Лига Б от турнира Лига на нациите, но остави добри впечатления с играта си особено през втората част. Нашите играха без куп титуляри, отсъстващи заради контузии и зараза с коронавирус, владеехме повече топката, но отново не успяхме да запишем победа в тазгодишното издание на турнира.

Двубоят в София тази вечер започна с ранен гол за Финландците още в 7-ата минута, когато Теему Пуки остана сам срещу Луков и се разписа с удар покрай нашия вратар (1:0).

В средата на полувремето България показа зъби и пропусна две хубави положения след удари на Галин Иванов с глава и Спас Делев с удар от около 10-12 метра.

Финландците отвърнаха с опасна атака отляво в 37-ата минута, а в продължението на двубоя ни изненадаха за втори път от същото място, а атаката им завърши с гол на Робин Лод (2:0).

Втората част започна вяло без положения пред двамата вратари, но след четвърт час нашите изригнаха с бърза атака и комбинация между Спас Делев и Доминик Янков, довела до дузпа. Галин Иванов обаче пропиля възможността за гол с удар, който се оказа твърде удобен за вратаря на гостите.

По-малко от десет минути след това обаче реферът отново посочи бялата точка пред вратата на Финландия, този път за игра с ръка, а появилият се малко преди това Димитър Илиев вкара за 1:2, което е едва втори гол за България в Лига на нациите този сезон (другият е при хикса 1:1 с Ирландия през септември).

След гола нашите натиснаха съперника и се настаниха в половината на финландците, държейки ги далеч от нашата врата. До края нов гол не падна и тимът ни остана на последното място в групата. Сега ни остава да се борим за оставането си в Лига Б при гостуването си на другия аутсайдер в групата Ирландия идната сряда от 21:45 часа, за което ще ни е нужен успех.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

БЪЛГАРИЯ - ФИНЛАНДИЯ 1:2
0:1 Теему Пуки (7'), 0:2 Робин Лод (45+1'), 1:2 Димитър Илиев (69' дузпа)

По-важното от мача по минути:
1' Начало на мача в София, който се играе пред празни трибуни.
5' Нищо интересно пред двете врати, България държи малко повече топката.
6'  Жълт картон за Галин Иванов за влизане в гръб на съперник в центъра на терена.
7'  ГОЛ за Финландия! Теему Пуки получи топката сам на границата на наказателното поле, напредна и прати топката във вратата на нашите с удар покрай Луков.
10' Първа възможност за България! Карабельов опита удар, но твърде слаб.
15' Удар от дистанция на Йоел Поянпало, но твърде встрани от нашата врата.
22' Центриране към Спас Делев в наказателното поле, но финландски защитник изчиства топката.
24' Удар на Доминик Янков, но встрани от вратата.
28'  Страхотна възможност за България! Страхил Попов центрира Галин Иванов стреля с глава, но на сантиметри покрай гредата.
29' Опасен удар и на Спас Делев, но вратарят на съперника улови.
31' Центриране в наказателното поле на Финландия, но има фаул в атака на Кристиан Димитров.
32'  Жълт картон за Божиков за нарушение пред наказателното ни поле.
34' Удар от фаул на Робърт Лод, но в стената.
37'  Много опасна атака за Финландия отляво, центриране, но Васил Божиков изчиства топката.
39' Шут към вратата на гостите на Доминик Янков, но топката прелита високо над вратата.
44' Удар на Краев към вратата на Финландия, но отново неточно.
45+1'  ГОЛ за Финландия! Робин Лод направи добавка на няколко метра от вратата, след като Луков изби топката при удар на Пуки и неумела изява на нашата отбрана.
45+2' Галин Иванов стреля от пряк свободен удар, но не създаде нищо опасно за вратаря на съперника.
45+2' Край на първата част.

46' Начало на второто полувреме.
50' Велковски центрира, последва суматоха пред вратата на Финландия, но топката е изчистена.
56'  Жълт картон за Божидар Краев за фаул в центъра на терена.
58'  Жълт картон и за Кристиян Малинов за грубо влизане в краката на съперник.
59'  ДУЗПА за България! Спас Делев и Доминик Янков разиграха, а последният беше съборен.
60'  Галин Иванов стреля силно, но вратарят на Финландия отрази удара му, а Божидар Краев прати топката в аут при добавката.
61'  Жълт картон и за Спас Делев за фаул срещу Пуки.
65'  Първа смяна за България! Излиза Доминик Янков, в игра Димитър Илиев.
68'  ОЩЕ ЕДНА ДУЗПА за България! Уронен игра с ръка в наказателното поле след корнер.
69'  ГОООООЛ за България! Димитър Илиев бележи от бялата точка с техничен удар в десния ъгъл!!!
72'  Много добра атака за България, но Димитър Илиев и Спас Делев не се разбраха и бранител на Финландия се намеси.
75' Много хубаво центриране към Божидар Краев в наказателното поле, но нападателят ни извърши нарушение.
78'  Двойна смяна за България! Излизат Галин Иванов и Спас Делев, в игра Бирсент Карагерен и Светослав Ковачев.
85'  И Александър Цветков влиза да помага, Янис Карабельов излиза.
90+4' Край на мача!

Bulgarian Football Union - WikipediaБЪЛГАРИЯ: 1. Мартин Луков, 2. Страхил Попов, 5. Кристиан Димитров, 15. Васил Божиков (к) , 19. Димитър Велковски, 11. Янис Карабельов (85'  22. Александър Цветков ), 16. Кристиян Малинов , 7. Доминик Янков (65'  20. Димитър Илиев ), 18. Галин Иванов  (78'  Бирсент Карагерен), 9. Спас Делев  (78'  Светлослав Ковачев), 10. Божидар Краев
Резерви: 4. Александър Василев, 6. Сисиньо, 8. Серкан Юсеин, 12. Денислав Александров, 13. Християн Василев, 23. Иван Караджов​

ФИНЛАНДИЯ: 1. Лукас Храдецки, 2. Паулус Араюри, 4. Йоона Тойвио, 6. Глен Камара, 8. Робърт Лод , 10.Теему Пуки  (89'  21. Нисканен), 14. Тим Спарв (к)  (70' 13. Соири), 16. Робърт Тейлър (70' 11. Шулер ), 17. Николай Алхо  18. Йере Уронен, 20. Йоел Поянпало (35'  9. Маркус Форс)
Резерви: 12. Йоронен, 23. Яаккола, 3. О' Шонъси, 5. Ояла