В историята на европейските клубни турнири Левски е стигал пет пъти до допълнителни дузпи, като равносметката е една победа и четири загуби. Последната загуба бе срещу малтийския Хамрун Спартанс преди дни. Като изключим триумфа на "сините" срещу Аякс за Купата на УЕФА през 1975 г., когато те реализираха и петте дузпи за крайното 5:3, в останалите случаи бяха откъм губещата страна.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Кои са другите три загуби и как се стигна до тях?

Олимпия…

През 1996 г. в турнира за Купата на УЕФА Левски срещна словенския Олимпия, от който имаше лоши спомени само две години преди това. Първият мач в Любляна бе загубен с 0:1. На реванша пред 25 хиляди зрители на стадион „Васил Левски“ под ръководството на треньора Георги Цветков сините играха в състав: Иванков, Кременлиев, Петров, Русев (41 – Зайцев), Василев, Йонков, В. Павлов (90 – Б. Илиев), Христов, Симеонов, Тодоров, Тонов (82 – Иванов). Левски заличи пасива от Словения и спечели с 1:0 с гол на Илиян Симеонов със задна ножица в 58-ата минута. На вратата бе младият Иванков, който направи отличен дебют, тъй като титулярът Пламен Николов бе контузен. След като и продълженията не излъчиха победител, се стигна до дузпи, чиято хронология е следната – 0:1 Бозго, 0:1 Зайцев (Пейкович спасява), 0:2 Ачимович, 1:2 Йонков, 1:3 Велковски, 1:3 Тодоров (напречната греда), 1:3 Джуранович (Иванков спасява), 2:3 Симеонов, 2:4 Гайсер. Така въпреки спасяването на Иванков, пропуските на Зайцев и Тодоров се оказаха решаващи и дузпите не премахнаха люблянската прокоба.

Щурм…

През 2002 г. Левски срещна австрийския Щурм във втория кръг за Купата на УЕФА, а треньор на сините бе сърбинът Славолюб Муслин. Сценарият бе абсолютно идентичен с този срещу Олимпия. Загуба с 0:1 при гостуването в Грац и победа със същия резултат в София пред 30 хиляди зрители на стадион „Васил Левски“. Голът на Симонович падна още в шестата минута, а до края сините пропуснаха редица шансове да триумфират като победители. Те бяха в състав: Петков, Ст. Ангелов, Топузаков, Станимир Стоилов, Г. Марков, Ил. Стоянов (116 – Бачков), Генчев (82 – Лавал), Симонович (107 – Колев), Телкийски, Чиликов, Пантелич. Любопитно е, че съдия на мача бе словенецът Дарко Чеферин, който обаче няма нищо общо с неговия сънародник и сегашен президент на УЕФА Александър Чеферин. Отново се стигна до фаталните дузпи, които протекоха така – 1:0 Г. Марков, 1:1 Шабич, 2:1 Телкийски, 2:2 Бжечек, 3:2 Колев, 3:3 Ветъл, 4:3 Топузаков, 4:4 Анган, 4:4 Станимир Стоилов пропуска, 4:4 Големац пропуска, 5:4 Ст. Ангелов, 5:5 Коршош, 6:5 Пантелич, 6:6 Щрафнер, 7:6 Лавал, 7:7 Нойкирхнер, 7:7 Бачков пропуска, 7:8 Амоа. Както се вижда, и двата отбора пропуснаха по една дузпа при първите пет и чак при деветата Бачков, който влезе в 116-ата минута специално за дузпите, направи фаталния пропуск.

Спартак Търнава…

През 2011 г. Левски срещна словашкия Спартак от Търнава в третия предварителен кръг за Лига Европа. В София сините бяха на прага на загубата след като отстъпваха с 0:1, но в 89-ата минута Гаджев и в 90-ата Арс направиха пълен обрат, довеждайки резултата до 2:1 за Левски. На реванша в Търнава събитията се развиха по същия начин. Сините с треньор Георги Иванов, излязоха на терена в следния състав: Пл. Илиев, Мулдер, Рисп, Милиев (51 – Димов), Старокин, Грийн, Гаджев, Д. Младенов (100 – Райков), Йовов, Ив. Цветков (69 – Калво), Арс. Левски поведе с гол на Арс, но два гола на Томачек след почивката, като вторият бе от дузпа, изравниха везните от двата мача. И пак се стигна до дузпи, които отново бяха с фатален край за сините, след като още с първия удар Йовов пропусна – 0:0 Йовов (вратарят спасява), 1:0 Кархан, 1:1 Арс, 2:1 Ханзел, 2:2 Гаджев, 3:2 Прохазка, 3:3 Калво, 4:3 Томачек, 4:4 Райков, 5:4 Кашак.