ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

Лудогорец приема Базел в първи мач от плейофите на Шампионската лига днес. Двубоят на Националния стадион “Васил Левски” е от 21:45 часа.

В рубриката БЛИЦ Архив ще върнем лентата назад, за да ви припомним за скандали около предишния сблъсък на Базел срещу български отбор, а именно мачовете с ЦСКА през есента на 2009 година. Тогава двата тима са в една група в Лига Европа. В първия двубой в София Базел печели с лекота с 2:0. Швейцарците изнасят футболна лекция на “червените, които по това време са с треньор Любослав Пенев.

Какво се случва на 5 ноември в ответния мач на “Санкт Якоб Парк” в Базел? На пръв поглед нищо странно, Базел печели с 3:1. По-късно обаче става ясно, че съдията на двубоя Олег Ориехов е взел пари от тотомафията, за да манипулира резултата от мача. Според прокуратурата в Бохум, печалбата от залагания на този мач е около 200 000 евро.

0000000000000000000000009.jpgПрез 2011 година за първи път тото мафиотът Анте Сапина признава, че е спечелил 150 000 евро от мача Базел – ЦСКА (1:3), след като е подкупил с между 30 000 и 40 000 евро главния съдия на срещата Олег Ориехов. Сапина е дал парите на рефера по време на среща в ресторант в Киев. “Той трябваше да се погрижи през второто полувреме да има два гола. Това стана, а печалбата ми бе 150 000 евро”, заявил 24-годишният хърватски тото мафиот пред съда в Бохум.

Базел повежда с 2:0 през първото полувреме след голове на Гелаберт и Александър Фрай от дузпа. През втората част Тодор Янчев намялава на 1:2, а отново Фрай вкарва за крайното 3:1. Условието на Сапина е изпълнено, през втората част се вкарват два гола, което му донася и печалбата. Арбитражният спортен съд съобщава, че “не може да установи дали мачът Базел - ЦСКА е наистина манипулиран”, но потвърждава за връзките на съдията Ориехов с хора от мафията.

„Арбитражният спортен съд потвърждава решението на УЕФА и прави извода, че са доказани съмненията, че е имало контакти между Олег Ориехов и членове на криминална група, замесени в уреждане на мачове. Със сигурност бе установено, че Олег Ориехов преди и след мача в Базел е имал контакти с хора, които са му предложили пари, за да манипулира резултата от мача”, съобщава Арбитражният спортен съд. Украинският рефер Олег Ориехов получава доживотна забрана от УЕФА да ръководи мачове./БЛИЦ

05.11.2009 година
Базел - ЦСКА 3:1
1:0 Гелаберт (35), 2:0 Александър Фрай (41-д), 2:1 Тодор Янчев (61), 3:1 Александър Фрай (67)

Базел: 23.Коломба, 4.Атан, 6.Гелаберт (64 - Араторе), 8.Хюгел, 11.Чипърфийлд, 13.Фрай, 14.Щокер, 15.Алмерарес, 20.Сафари (79 - Шакири), 22.Инкоом, 24.Кабрал
Резерви: 18.Веселс, 9.Щрелер, 10.Перович, 17.Шакири, 27.Араторе, 28.Ферати, 33.Шахин

ЦСКА: 1.Здравко Чавдаров, 2.Павел Виданов, 4.Костадин Стоянов, 13.Александър Бранеков, 24. Уго Баес, 5.Тодор Янчев, 32.Викторс Морозс (28 - Николай Манчев), 28.Маркиньос, 7.Владимир Манчев (71 - Руи Мигел), 73.Иван Стоянов, 77.Спас Делев
Резерви: 27.Ивайло Петров, 20.Николай Манчев 37.Росен Колев, 36.Янко Сандански, 29.Благой Пасков, 10.Руи Мигел, 22.Мишел Платини

Стадион: "Санкт Якоб Парк"
Съдия: Олег Ориехов (Украйна)
Жълти картони: Костадин Стоянов, Викторс Мороз (ЦСКА)