Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Англия и Словения завършиха разочароващо 0:0 на "РайнЕнерджиЩадион" в Кьолн в мач от последния кръг в група "C" на Евро 2024. Цял мач за словенския тим игра бившият защитник на българския шампион Лудогорец Жан Карничник.

В другия мач от тази група Дания и Сърбия също направиха 0:0. Така „трите лъва“ спечелиха групата си с актив от 5 точки и чакат за съперник с някой от третите отбори в групи "D", "Е" или "F". Те завършват на две точки пред датчаните и словенците. "Червения динамит" е втори заради коефициента си в УЕФА и ще играе срещу домакина Германия във втория 1/8-финал от програмата на турнира. Сърбите завършиха на последното място с 2 точки и напускат надпреварата.

В петата минута Словения достигна до първото положение в двубоя, когато Бенямин Шешко стреля с глава, но вратарят Джордан Пикфорд лесно се справи със ситуацията. В следващите повече от 15 минути островитяните владееха ситуацията на терена, но не успяха да създадат чисти голови ситуация, докато словенците опитаха няколко центрирания, които не доведоха до сериозни положения.

В 20-ата минута на срещата "трите лъва" реализираха попадение чрез Букайо Сака, но то не беше зачетено. Нападателят на Арсенал получи отляво от Фил Фодън на празна врата и се разписа, но се видя, че е имало засада на Фодън и голът закономерно не бе признат. След малко повече от половин час игра Хари Кейн получи топката при дъгата на наказателното поле и нанесе удар към средата на вратата, не можа да бие силно и Ян Облак улови лесно. В 41-вата минута Киърън Трипиър направи остро центриране към наказателното поле, но Конър Галахър и Хари Кейн се разминаха с кълбото.

През втората част играта отново беше равностойна и не предложи много интересни голови положения пред двете врати. В 58-ата минута се стигна до голямо разбъркване в наказателното поле на словенците след центриране от ъглов удар, като Марк Гехи свали с глава за Сака, който пробва задна ножица, но извърши нарушение. Пет минути след това Словения достигна до първата си ситуация след почивката. Адам Гнезда Черин проби през центъра на терена и пробва късмета си от сериозна дистанция, но топката премина покрай вратата на Джордан Пикфорд.

В 75-ата минута Англия пак имаше изгодна възможност да отбележи гол и да излезе напред, след като топката попадна на крака на Деклан Райс, който шутира към далечния горен ъгъл, но не успя да намери очертанията на вратата. До края на мача резултатът остана непроменен и така англичаните спечелиха групата с 5 точки, а словенците останаха трети с 3 пункта заради по-лошото си класиране спрямо Дания в квалификациите, но също продължават напред.

АНГЛИЯ - СЛОВЕНИЯ 0:0

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
5 - След атака отдясно, топката бе центрирана към далечната греда, където Бенямин Шешко успя да стреля с глава, но не затрудни Джордан Пикфорд.
16 - Опасно центриране в наказателното поле на Англия, но Шпорар бе блокиран добре от Трипиър.
19 - Удар на Шпорар е блокиран от бранител на "трите лъва" и не представлява трудност за Джордан Пикфорд.
20 - Англичаните разиграха много добре, като атаката бе завършена от Букайо Сака, който реализира на празна врата, но голът не бе зачетен заради засада на асистиралия му Фил Фодън.
30 - Удар на Хари Кейн е спасен от вратаря Ян Облак.
35 - Страхотен изстрел на Фил Фодън от пряк свободен удар и спасяване на Ян Облак.
41 - Киърън Трипиър центрира много остро отляво, но първо Конър Галъхър, а веднага след това и Хари Кейн, се разминаха с топката.
45 - Край на първата част!
..........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
51 - Хари Кейн игра с глава след корнер, опитвайки се да свали топката към свой съотборник, а словенски защитник изчисти топката.
55 - Кейн отправи изключителен пас от дълбочина, с който намери Белингам в наказателното поле, но бранител изчисти топката след първото докосване на халфа.
57 - След центриране от корнер Джон Стоунс стреля с глава, но бранител на Словения блокира топката на голлинията, а Букайо Сака също пробва акробатичен удар със задна ножица, но и той не сполучи, извършвайки нарушение в нападение срещу Андраж Шпорар.
63 - Удар на Адам Гнезда Черин и топката минава далеч от целта.
75 - Остро центриране на Хари Кейн и изчистване на топката пред погледа на Фил Фодън.
90+2 - Изстрел на Коул Палмър, Ян Облак лови без проблеми.
90+4 - Силен изстрел на Трент Александър Арнолд и топката минава над вратата.
90+5 - Край на мача! Англия разочарова и завърши 0:0 със Словения, но спечели групата.

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи , 12. Киърън Трипиър  (848. Трент Александър-Арнолд_ – 16. Конър Галахър (4626. Коби Мейну), 4. Деклан Райс – 7. Букайо Сака (7124. Коул Палмър), 10. Джуд Белингам, 11. Фил Фодън  (8918. Антъни Гордън) – 9. Хари Кейн (К)
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 3. Люк Шоу, 8. Трент Александър-Арнолд, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомес, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън, 26. Коби Мейну
Селекционер: Гарет Саутгейт

Словения: 1. Ян Облак (К) – 2. Жан Карничник, 21. Ваня Дъркушич, 6. Яка Бийол , 13. Ерик Янжа  (90'+13. Юре Балковец) – 20. Петар Стоянович, 22. Адам Черин, 10. Тими Елшник, 17. Ян Млакар (865. Йон Горенц Станкович) – 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко (7526. Йосип Иличич)
Резерви: 12. Вид Белец, 16. Игор Векич – 3. Юре Балковец, 4. Миха Блажич, 5. Йон Горенц Станкович, 7. Бенямин Вербич, 8. Санди Ловрич, 14. Ясмин Куртич, 15. Томи Хорват, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 23. Давид Брекало, 24. Нино Жугел, 25. Адриан Желкович, 26. Йосип Иличич
Селекционер: Матиаж Кек

Съдия: Клеман Тюрпен (Франция)
ВАР: Жером Бризар (Франция)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР