Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Австрия победи Нидерландия с 3:2 в последна среща от група D на Евро 2024. Така тимът на Ралф Рангник печели групата с 6 точки, следван от Франция с 5, Нидерландия с 4, а Полша е на дъното с 1. Първите три тима продължават напред.

Двубоят стартира с ранен автогол на Дониел Мален в шестата минута след опит да пресече центриране от лявото крило - 0:1. Това е най-бързият автогол в историята на европейските първенства.

Мален можеше да се реваншира в 23-ата минута, след като излезе очи в очи с вратаря на съперника, но стреля покрай гредата. Малко по-рано Тижани Райндерс пропусна още една добра възможност за "лалетата".

Минути след изтичането на половин час игра Австрия показа зъби и в рамките на минута пропиля две много добри възможности, при които Марсел Забицер и Марко Арнаутович не се възползваха.

Нидерландия успя да изравни само минута след почивката и Коди Гакпо се разписа за 1:1 след пас на Шави Симонс.

Австрия си върна аванса в резултата след час игра, когато Романо Шмид засече центриране с глава и прати топката във вратата след рикошет в крака на защитник.

Головото шоу продължи и Мемфис Депай възстанови равенството четвърт час преди края след удар от няколко метра, поемайки топката в наказателното поле (2:2).

Пет минути след това Австрия отново поведе  с попадение от малък ъгъл на Марсел Забицер (3:2), а малко по-късно четвърто попадение за австрийците на Кристоф Баумгартнер беше отменено заради засада.

НИДЕРЛАНДИЯ - АВСТРИЯ 2:3
0:1 Дониел Мален (6' автогол), 1:1 Коди Гакпо (47'), 1:2 Романо Шмид (60'), 2:2 Мемфис Депай (76'), 2:3 Марсел Забицер (81')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
6'  АВТОГОЛ! Дониел Мален засече центриране от левия фланг в собствената си врата.
14' Какъв шанс! Тижани Райндерс получи в наказателното поле , но стреля встрани.
23'  Какъв пропуск! Дониел Мален не успя да уцели вратата, останал сам срещу вратаря на Австрия.
36'  Хубав удар на Марсел Забицер, но ударът му е избит.
37'  Какъв шанс за Австрия! Марко Арнаутович се озова сам пред вратаря на Нидерландия, но не успя да уцели топката, след което беше блокиран.
41' Възможност за Нидерландия! Йерди Шутен стреля силно, но ударът му е блокиран.
45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
47'  ГООООООЛ за Нидерландия! Коди Гапко получи топката от Шави Симонс вляво от вратата и я насочи в обратния ъгъл за 1:1.
54' Шанс за Ван Дайк, но ударът му с глава срещна тялото на съперник.
60'  ГООООЛ за Австрия! Романо Шмид засече с глава центриране отляво и прати топката във вратата за 2:1.
76'  ГООООЛ за Нидерландия! Мемфис Депай пое топката в наказателното поле и я прати в мрежата за 2:2. Ситуацията беше прегледана с ВАР за евентуална игра с ръка, но такава нямаше.
81' ГООООООЛ за Австрия! Марсел Забицер беше изпуснат вляво от вратата и със силен удар в близкия ъгъл се разписа за 3:2.
82'  ОТМЕНЕН ГОЛ! Кристоф Баумгартнер се разписа от малък ъгъл, но има сигнал за засада.
86' Удар с глава на Ваут Вегхорст, но топката преминава встрани.
90+5' Край на мача!

Netherlands НИДЕРЛАНДИЯ: 1. Барт Вертбрюген, 2. Лутшарел Геертруйда, 4. Върджил ван Дайк – К, 5. Нейтън Аке (65' 15. Мики ван де Вен) , 6. Стефан де Фрай, 10. Мемфис Депай , 11. Коди Гакпо , 14. Тиджани Райндерс (65'  8. Жоржиньо Вайндалдум), 16. Джоуи Верман (35' 7. Шави Симонс) , 18. Дониел Мален  (72'  9. Ваут Вегхорст), 24. Йерди Шутен
Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 3. Матайс Де Лихт, 12. Джереми Фримпонг, 17. Дейли Блинд, 19. Брайън Броби, 20. Теун Копмайнер, 21. Джошуа Зиркзе, 22. Дензел Дъмфрис, 25. Стивън Бергвайн, 26. Райън Гравенберх
Селекционер: Роналд Куман

Austria АВСТРИЯ: 13. Патрик Пенц, 5. Стефан Пош , 2. Максимилиан Вьобер, 15. Филип Линхарт (62'  19. Кристоф Баумгартнер), 8. Александър Прас, 6. Николас Зайвалд, 10. Флориан Грилич (62' 14. Леополд Кверфелд ), 23. Патрик Вимер  (62'  20. Конрад Лаймер), 9. Марсел Забицер , 18. Романо Шмид  (90+1' 24. Андреас Вайман), 7. Марко Арнаутович – К (78'  11. Михаел Грегорич)
Резерви: 1. Хайнц Линдер, 12. Никлас Хедл, 3. Гернот Траунер, 4. Кевин Дансо, 16. Филип Мвене, 17. Флориан Кайнц, 21. Флавиус Данилюк, 22. Матиас Зайдл, 25. Максимилиан Ентруп, 26. Марко Грюл
Селекционер: Ралф Рангник

Съдия: И. Кружлиак (Словакия)
Стадион: "Олимпиящадион", Берлин
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР