Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Германия спечели и втората си среща в група "А" на домашното европейско първенство, на което преследва четвъртата си титла от шампионатите на Стария континент - 2:0 над Унгария. След успеха в Щутгарт немците първи си гарантираха класирането за 1/8-финалите.

Джамал Мусиала откри резултата срещу Унгария в 22-ата минута с второто си попадение на първенството, a в 67-ата капитанът Илкай Гюндоган оформи крайното 2:0.

Припомняме, че селекцията на Юлиан Нагелсман започна впечатляващо Евро 2024, след като в мача на откриването разби Шотландия с 5:1. Маджарите пък загубиха с 1:3 от Швейцария и остават без спечелена точка.

Още в първата минута унгарците бяха близо до откриване на резултата. Топката достигна до Роланд Шалай, който изпревари Йозуа Кимих и стреля, Мануел Нойер успя да спаси.

Германия отговори с удар на Кай Хаверц от границата на наказателното поле. Изпълнението на играча на Арсенал не затрудни Петер Гулачи.

В 6-ата минута "маджарите" създадоха още едно добро положение. След разбъркване в пеналтерията топката се озова в Бендегус Бола. Неговият опит бе блокиран от бранител на Бундестима.

Активното началото на двубоя продължи и пет минути по-късно Хаверц бе близо до попадение. Гулачи успя да избие в корнер. От него последва нова опасност, като в последния момент на пътя на изстрела на Роберт Андрих от воле застана Бола.

В 22-ата минута Германия поведе. Илкай Гюндоган получи извеждащо подаване вляво в наказателното поле на Унгария, пребори се за топката с Вили Орбан и я върна към Джамал Мусиала. Халфът на Байерн стреля и с рикошет в крака на Орбан тя се озова в мрежата на Гулачи - 1:0.

Четири минути по-късно унгарците можеха да изравнят. Доминик Собослай изпълни пряк свободен удар, Нойер спаси, но топката стигна до Андраш Шефер, който не успя да я насочи в опразнената врата. В 28-ата минута "маджарите" отново създадоха главоболия на отбраната на Германия. Капитанът Собослай стреля, ударът му бе блокиран.

В 44-тата минута Флориан Вирц комбинира с Мусиала, който веднага стреля, а топката рикошира в крак на бранител в бяло и прелетя на сантиметри покрай вратата на Гулачи.

Във втората минута на добавеното време Роланд Шалай се разписа с глава, но попадението бе правилно отменено заради засада.

Втората част започна с два опасни удара за Германия. В 55-ата минута първо Гулачи трябваше да се намесва след центриране на Гюндоган, а веднага след това унгарският страж спаси опасен изстрел на Тони Кроос, който рикошира в бранител и допълнително го затрудни.

В 58-ата минута Юлиан Нагелсман направи две смени и пусна в игра Никлас Фюлкруг и Лирой Сане на местата на Хавертц и Вирц.

Най-добрата възможност за унгарците от началото на второто полувреме пък дойде точно след час игра. Роланд Шалай центрира към Варга, който надскочи Йонатан Та и стреля с глава, топката прелетя встрани от вратата на Нойер.

В 67-ата минута Германия удвои. Максимилиан Мителщед пусна топката към Илкай Гюндоган, който с едно докосване се разписа за 2:0.

В 74-ата минута Кимих стреля, Гулачи спаси. Малко след това резервата Лирой Сане отново тества рефлекса на стража на унгарците.

До края отново пред Сане се откри добра възможност, но унгарски бранител успя да избие. В 90-ата минута маджарите претендираха за дузпа за игра с ръка на Емре Джан. Съдията Дани Макели остана безмълвен. Това беше последната интересна ситуация в срещата, която немците спечелиха с 2:0 и вече се класираха за елиминациите.

ГЕРМАНИЯ - УНГАРИЯ 2:0
1:0 Джамал Мусиала (22), 2:0 Илкай Гюндоган (67)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
1  Роланд Шалай изпревари Кимих в наказателното поле на Германия, играчът на Унгария засече, но Мануел Нойер застана с тяло на пътя на топката и спаси.
6 - Удар на Бендегуз Бола е блокиран от играч на Бундестима.
11  Кай Хаверц преодоля Вили Орбан в наказателното поле на Унгария и стреля, Петер Гулачи успя да спаси с една ръка.
12  Нов пропуск на немците. Роберт Андрих засече от воле центрирана топка, Бендегуз Бола я изби с глава в ъглов удар.
22  ГОООЛ! 1:0 за Германия след попадение на Джамал Мусиала. Илкай Гюндоган получи извеждащо подаване вляво в наказателното поле на Унгария, пребори се за топката с Вили Орбан и я върна към Мусиала. Халфът на Байерн стреля и с рикошет в крака на Орбан топката влетя в мрежата на Гулачи.
24  Попадението е потвърдено след преглед с ВАР. Беше гледана ситуация за евентуално нарушение на Гюндоган срещу Вили Орбан.
26 - Доминик Собослай стреля опасно от пряк свободен удар, Нойер със сетни усилия успя да избие, а след това и изчисти топката от голлинията преди идването на връхлитащ унгарски футболист.
44  Пропуск на Мусила. Топката прелетя на сантиметри покрай вратата на Унгария, като имаше лек рикошет в унгарски играч и ще последва корнер за немците.
45 - Добавеното време е 2 минути.
45+2   Роланд Шалай се разписа с глава, но попадението е правилно отменено заради засада.
45+3 - Край на първото полувреме.
---------
46 - Начало на второто полувреме.
55  Силен изстрел на Тони Кроос е спасен от Гулачи.
60  Шанс за Унгария! Варга надскочи Йонатан Та и засече глава, топката прелетя встрани от вратата на Нойер.
67  ГОООЛ! 2:0 за Германия след попадение на Илкай Гюндоган. Капитанът на Бундестима получи топката от Мителщед и с едно докосване я засече в мрежата на Гулачи.
90  Унгарците с претенции за дузпа за игра с ръка на Емре Джан в наказателното поле на Германия. Съдията Дани Макели остана безмълвен.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. Германия победи Унгария с 2:0 и си гарантира класирането на 1/8-финалите.
Germany
ГЕРМАНИЯ: 1. Мануел Нойер, 6. Джошуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер , 4. Йонатан Та, 18. Максимилиан Мителщед , 23. Роберт Андрих (72  25.Eмре Джан), 8. Тони Кроос, 10. Джамал Мусиала , 21. Илкай Гюндоган (к)  (84  26. Дениз Ундав), 17. Флориан Вирц (58  19.Лирой Сане), 7. Кай Хаверц (58  9.Никлас Фюлкруг)
Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре Тер Стеген, 3. Давид Раум, 5. Паскал Грос, 9. Никлас Фюлкруг, 11. Крис Фюрих, 13. Томас Мюлер, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек, 16. Валдемар Антон, 19. Лирой Сане, 20. Бенямин Хенрикс, 24. Робин Кох, 25. Емре Джан, 26. Дениз Ундав
Селекционер: Юлиан Нагелсман

Hungary
УНГАРИЯ: 1. Петер Гулачи, 6. Вили Орбан, 24. Мартон Дардай, 5. Атила Фиола, 14. Бендегуз Бола (75  9.Мартин Адам), 8. Адам Наги, 13. Андраш Шефер, 11. Милош Керкез (75  18.Слот Наги), 20. Роланд Шалай (87  23. Кевин Цобот), 10. Доминик Собослай (к) , 19. Барнабаш Варга  (87  16. Даниел Газдак)
Резерви: 12. Денес Дибуш, 22. Петер Сапанос, 2. Адам Ланг, 4. Атила Салай, 13. Ботонд Балог, 7. Люик Него, 15. Ласло Клайнхайслер, 16. Даниел Газдак, 17. Калъм Стайлс, 18. Слот Наги, 21. Ендре Ботка, 23. Кевин Цобот, 25. Кристофер Хорват, 26. Михали Ката, 9. Мартин Адам
Селекционер: Марко Роси

Щутгарт, „Ем Ха Пе Арена“
Съдия: Дани Макели (Нидерландия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР