Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Действащият европейски шампион Италия започна защитата на титлата си с обрат срещу Албания за 2:1 на „Сигнал Идуна Парк“ в Дортмунд в първия и за двата тима мач от група "B" на Евро 2024. В същата група по-рано Испания разби Хърватия с 3:0 в Берлин.

Сензационно албанците поведоха в 23-ата секунда, когато след странично хвърляне Недим Байрами бе изпуснат в наказателното поле и с удар в близкия ъгъл вкара за 0:1, реализирайки най-бързия гол в историята на европейските първенства.

„Скуадра адзура“ моментално се втурна в атаки да търси изравняването и успя в 11-ата минута, когато Лоренцо Пелегрини центрира отляво, а Алесандро Бастони беше оставен непокрит на далечната греда и с глава вкара за 1:1. Пет минути след това Джанлука Скамака стреля, но защитник на албанците застана на пътя на топката. Марио Митай не действа концентрирано и изчисти лошо на крака на Николо Барела, който с удар от дъгата на наказателното поле направи обрата пълен - 2:1.

В 32-ата минута Скамака получи с гръб към вратата, успя да се обърне и изведе Давиде Фратези на чиста позиция, а той опита да прехвърли Стракоша. Вратарят обаче успя да отклони топката и тя се отби в гредата, след което излезе в корнер. До края на първата част пропуски направиха Скамака и Пелегрини от италианците, а Армандо Броя отправи неточен удар за албанците.

Втората част започна с лек италиански натиск, като в първите 15 минути от нея Скамака и Киеза отправиха неточни удари от голямо разстояние. В следващия четвърт част „адзурите“ продължиха да контролират играта, но без да застрашават съперниковата врата. Междувременно, Кристиян Аслани опита един далечен шут, който обаче излезе в аут.

В 80-ата минута Димарко се осмели да нанесе изстрел от голяма дистанция, но Стракоша улови топката без проблем. В самия край на редовното време резервата Рей Манай можеше да отбележи изравнителен гол, след като със своя удар преодоля Джанлуиджи Донарума, но топката мина покрай вратата след докосване от вратаря, но корнер не бе отсъден. В началото на добавеното време се стигна до нахлуването на фен на терена, който бързо беше задържан от охраната.

Така Италия взе трите точки още в първия си мач на турнира и се нареди на второто място в групата след лидера Испания, който също е с три пункта. Във втория кръг италианците ще влязат в сблъсък с испанците на 20 юни, а ден по-рано Албания ще премери сили с Хърватия.

ИТАЛИЯ - АЛБАНИЯ 2:1
0:1 Недим Байрами (1), 1:1 Алесандро Бастони (11), 2:1 Николо Барела (16)

Най-важното от мачa по минути:
1 - Начало на срещата.
1 - ГОООЛ за Албания! След кошмарна грешка в италианската отбрана Недим Байрами нахлу в наказателното поле и с удар отблизо вкара гол за 1:0 в 23-ата секунда - най-бърз в историята на европейските първенства.
2 - Федерико Киеза центрира към Лоренцо Пелегрини, който отправи неточен удар.
11 - ГОООЛ за Италия! Лоренцо Пелегрини центрира отляво. Алесандро Бастони беше оставен непокрит на далечната греда и с удар с глава изравни за 1:1.
16 - ГОООЛ за Италия! Джанлука Скамака стреля, но защитник на албанците застана на пътя на топката. Марио Митай не действа концентрирано и изчисти лошо на крака на Николо Барела, който с удар от дъгата на наказателното поле вкара за 0:1.
32 - Скамака получи с гръб към вратата, успя да се обърне и изведе Давиде Фратези на чиста позиция. Футболистът с №8 се пробва да прехвърли Стракоша. Вратарят обаче успя да отклони топката и тя се отби от гредата, след което напусна терена.
40 - Скамака се измъкна в наказателното поле на албанците и отправи удар, но Стракоша изби в корнер.
44 - Армандо Броя шутира отдалеч встрани от вратата.
45+2 - Федерико Киеза центрира отдясно и Лоренцо Пелегрини пропусна страхотна възможност за гол, пращайки топката покрай вратата.
45+3 - Край на първата част!
.........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
53 - Медицинска помощ получи Алесандро Бастони след удар в главата с топката.
59 - Италианците владеят повече топката, а албанците разчитат на изненада с контраатаки.
61 - Киеза открадна топката пред наказателното поле на Албания и шутира силно, но неточно.
73 - Кристиян Аслани опита един далечен шут, който обаче излезе в аут
80 - Федерико Димарко напредна по лявото крило и шутира от дистанция право в ръцете на Стракоша.
90 - Аслани намери с прецизен пас Рей Манай зад италианската защита и той имаше невероятна възможност за изравнителен гол, но Донарума отклони топката и тя напусна очертанията на терена, а съдията не отсъди корнер.
90+2 - Фен нахлу на терена, но бързо беше задържан от охраната.
90+5 - Край на мача! Италия победи Албания с 2:1 и започна с успех защитата на титлата.

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 5. Рикардо Калафиори , 23. Алесандро Бастони , 3. Федерико Димарко (8313. Матео Дармиан) – 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела  (90+225. Микел Фолоруншо) – 7. Давиде Фратези, 10. Лоренцо Пелегрини  (7716. Браян Кристанте), 14. Федерико Киеза (7724. Андреа Камбиазо) - 9. Джанлука Скамака (8319. Матео Ретеги)
Резерви: 12. Гулиеме Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бонджорно, 6. Федерико Гати, 11. Джакомо Распадори, 13. Матео Дармиан, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 19. Матео Ретеги, 20. Матиа Дзакани, 21. Николо Фаджиоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Микел Фолоруншо
Селекционер: Лучано Спалети

Албания: 23. Томаш Стракоша – 4. Елсаид Хисай, 5.Арлинд Айети, 6. Берат Джимсити (К), 3. Марио Митай – 21. Кристян Аслани, 20. Юлбер Рамадани, 10. Недим Байрами  (8716. Медон Бериша) - 9. Джасир Асани (6826. Арбер Ходжа ), 11. Армандо Броя  (767. Рей Манай), 15. Таулант Сеферию (6914. Кязим Лачи)
Резерви: 1. Етрит Бериша, 12. Елхан Кастрати, 2. Иван Балиу, 7. Рей Манай, 8. Клаус Джасула, 13. Енеа Михай, 14. Кязим Лачи, 16. Медон Бериша, 17. Ернест Мучи, 18. Ардиан Исмаили, 19. Мирлинд Даку, 22. Амир Абраши, 24. Мараш Кумбула 25. Насер Алиджи, 26. Арбер Ходжа
Селекционер: Силвиньо

Стадион: "Сигнал Идуна Парк", Дортмунд
Съдия: Феликс Цвайер

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!