Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Хърватия изтърва в последните секунди победата срещу актуалния европейски първенец Италия и след 1:1 на „Ред Бул Арена“ в Лайпциг завърши на трета позиция в група „B“ на Евро 2024 в Германия, имайки илюзорни шансове за място на 1/8-финалите. Лука Модрич пропусна дузпа в 54-ата минута, а 33 секунди по-късно се разписа за "ватрените", които обаче не успяха да стигнат до успеха. В добавеното време Матия Дзакани (90+8) вкара изравнителното попадение и класира "скуадра адзура" за 1/8-финалите, където ще се изправи срещу Швейцария на 29 юни от 19:00 часа в Берлин.

Хърватите заеха трета позиция в групата с актив от 2 точки и имат минимални шансове да продължат напред при много добро стечение на обстоятелствата в другите групи. В другия мач от тази група Испания победи Албания с 1:0 и завърши на първото място с 9 точки. Албанците отпадат от турнира като последни в групата със само точка.

Хърватия започна по-активно срещата и още в 5-ата минута Лука Сучич тества уменията на Джанлуиджи Донарума, който изби в корнер. В последствие играта бе изравнена, като и двата тима опитваха да изненадат противника с постепенни атаки. В 28-ата минута Алесандро Бастони бе изпуснат от защитата на Хърватия и нанесе удар с глава от няколко метра, но Доминик Ливакович блесна със зашеметяващо спасяване.

Само три минути по-късно Лука Модрич се изведен на добра позиция, но защитник се намеси в решителния момент. До края на полувремето Лоренцо Пелегрини от Италия опита да затрудни Ливакович, но без успех. За Хърватия Марио Пашалич и Лука Модрич се разминаха с добри възможности.

Няколко минути след подновяването на играта Хърватия получи дузпа. Влезлият на почивката за Италия Давиде Фратези игра с ръка и съдията Дани Макели с помощта на ВАР отсъди наказателен удар. Зад топката застана Лука Модрич, но ударът му бе отразен от Донарума. Последва центриране в наказателното поле на италианците, където Анте Будимир стреля от непосредствена близост, а Донарума отново показа класа. При добавката обаче Лука Модрич не сбърка и даде аванс на Хърватия в 55-ата минута. Италия опита веднага да отговори, като удар на Бастони с глава мина близо до напречната греда. Футболистите на Лучано Спалети вдигнаха оборотите, но разчитаха предимно на центрирания, за да затруднят своя противник.

В 87-ата минута италианците създадоха отлична възможност за изравнителен гол. Федерико Киеза проби отдясно и отправи прострелно центриране, но Джанлука Скамака се размина с топката в малкото наказателно поле. Драмата бе пълна в осмата минута на добавеното време на двубоя, когато резервата Матиа Дзакани успя да изравни резултата. Централният защитник Рикардо Калифиори проби през центъра и пусна пас към своя колега, който с диагонален удар направи безпомощен Ливакович.

Драмата бе пълна в осмата минута на добавеното време на двубоя, когато резервата Матиа Дзакани успя да изравни резултата. Централният защитник Рикардо Калифиори проби през центъра и пусна пас към своя колега, който с диагонален удар направи безпомощен Ливакович.

ХЪРВАТИЯ - ИТАЛИЯ 1:1
1:0 Лука Модрич (55), 1:1 Матия Дзакани (90+8)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
5 -   Лука Сучич си нагласи топката на левия крак и стреля от около 20 метра, но Джанлуиджи Донарума спаси с една ръка.
7 - Джовани Ди Лоренцо се включи по крилото и завърши с опит за подаване към Ратеги. Марин Понграчич обаче бе на своето място и с отлично заставане блокира потенциалната голова асистенция за нападателя с №19.
12 -  Андрей Крамарич прекалено лесно навлезе в наказателното поле и моментално опита пас към свой съотборник около дузпата. В този миг Донарума и Дармиан се хвърлиха за топката, но до автогол не се стигна.
21 -   Федерико Димарко центрира отляво в наказателното на хърватите към Ретеги, който стреля с глава, но в крайна сметка не нанесе точен удар, след като все пак бранителят на "ватрените" докосна топката и я отклони в корнер.
22 -  Матео Ретеги беше намерен сам в наказателното поле на Хърватия и шутира, ала Понгранчич притича и го блокира.
26 - Ретеги получи в наказателното поле и шутира, но след рикошет топката не бе проблем за Ливакович.
27 -   Доминик Ливакович спаси с вещина удар с глава от близка дистанция на Алесандро Бастони.
36 - Лоренцо Пелегрини успя да си отвори пространство за шут от около 13-14 метра, но изстреляната от него топка бе уловена от хърватския вратар.
45+1 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
52 -  ДУЗПА за Хърватия! След удар на Понгранчич топката се отби в ръката на Федерико Димарко и след съвет от ВАР съдията Дани Макели беше пратен на мониторите за преглед, давайки дузпа на "ватрените".
54 -  Лука Модрич стреля в долния десен ъгъл от бялата точка, но Донарума отрази.
55 -  ГОООЛ за Хърватия! Хърватите центрираха топката към Анте Будимир, който стреля от движение, но Донарума отрази, а с добавка Модрич се разписа за 1:0.
67 - Защитата на Хърватия забрави Матео Дармиан в наказателното поле вдясно от вратата на Ливакович, но бранителят се засуети и ударът му бе блокиран.
73 - Джакомо Распадори шутира от свободен удар и след рикошет в стената топката излезе в корнер, след който не последва нищо опасно.
87 -  Фратези пусна къс пас към Киеза, който центрира по земя от дясното крило, но Джанлука Скамака не успя да засече топката във вратарското поле на Хърватия.
90+8 -  ГОООЛ за Италия! Рикардо Калафиори взе топката и превзе 20 метра терена, след което даде пас към Матия Дзакани, който с диагонален удар реализира красив гол за 1:1.
90+9 - Край на мача! Хърватия и Италия завършиха 1:1 в последния си мач от групата, а този резултат класира "адзурите" като втори в група "B" за елиминациите.

Хърватия: 1. Доминик Ливакович – 2. Йосип Станишич , 6. Йосип Шутало, 3. Марин Понграчич , 4. Йошко Гвардиол – 10. Лука Модрич (К)  (807. Ловро Майер), 11. Марсело Брозович , 8. Матео Ковачич (7018. Лука Иванушец ) - 25. Лука Сучич  (7014. Иван Перишич), 9. Андрей Крамарич (8922. Йосип Юранович) – 15. Марио Пашалич (4616. Анте Будимир)
Резерви: 12. Недилко Лабрович, 23. Ивица Ивушич, 5. Мартин Ерлич, 7. Ловро Майер, 14. Иван Перишич, 16. Анте Будимир, 17. Бруно Петкович, 18. Лука Иванушец, 19. Борна Соса, 20. Марко Пяца, 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 24. Марко Пашалич, 16. Мартин Батурина
Селекционер: Златко Далич

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 23. Алесандро Бастони, 5. Рикардо Калафиори , 13. Матео Дармиан (8220. Матия Дзакани) – 18. Николо Барела, 8. Жоржиньо (8221. Николо Фаджоли ) – 11. Джакомо Распадори (759. Джанлука Скамака), 10. Лоренцо Пелегрини (467. Давиде Фратези), 3. Федерико Димарко (5714. Федерико Киеза) – 19. Матео Ретеги
Резерви: 12. Гуилелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бонджорно, 6. Федерико Гати, 7. Давиде Фратези, 9. Джанлука Скамака, 14. Федерико Киеза, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 20. Матия Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Микел Фолоруншо
Селекционер: Лучано Спалети

Стадион: "Ред Бул Арена", Лайпциг
Съдия: Дани Маккели (Нидерландия)
ВАР: Роб Диеперинк (Нидерландия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР